Düzensiz beslenme, hareketsiz yaşam tarzı, genetik faktörler, stres, kullanılan ilaçlar, bazı hastalıklar ve daha birçok etken kilo probleminin temel nedenleri arasında yer alır. Özellikle aşırı yemek yeme alışkanlığı ile kolayca kazanılan kilolardan kurtulmak hiçte kolay olmamaktadır. Kilo probleminden kurtulmak için diyet ve egzersiz şart olmakla birlikte dikkat edilmesi gereken kurallar da vardır. Diyet sadece kilo vermek amacıyla uygulanan bir program değildir. Aslında sağlıklı bireylerin dahi vücuduna uygun bir diyet uygulaması gerekir.

Kilo verme deyince akla gelen ilk konu olan diyet tamamen bir yaşam tarzıdır. Diyeti belirli hedeflere ulaşmak için araç olarak değil, ömür boyu sağlıklı yaşamak için amaç olarak görmek doğru olandır. Peki diyet nasıl yapılır? Öncelikle şunu belirtmeliyiz ki diyet kilo verme, zinde kalma, çeşitli hastalıklar için (diyabet, kolesterol, kalp ve damar rahatsızlıkları vb. gibi) ya da doktor tarafından gerekli görülen durumlarda uygulanmalıdır. Diyet konusunda detaylara geçmeden önce diyetin en önemli kuralı olan ‘’istikrar’’ konusundan kısaca bahsedelim. Diyet yaparken dikkat etmeniz gereken ilk kural istikrarlı olmaktır. Hedefiniz ne olursa olsun diyeti 3-5 gün ya da birkaç aylık bir araç olarak görmeyin. Yaşam tarzı ve alışkanlık haline getirdiğinizde diyetin sağlık açısından yaşamın bir parçası olduğunu fark edeceksiniz.

 

Doğru Diyet Nasıl Yapılmalıdır?

blank

Sağlıklı bir vücuda sahip olmak için uygulanacak diyetlerin istikrarlı olması son derece önemlidir. Pazartesi başlayan diyetlerin Salı hüsranla sonuçlanması, nedensizce her diyet kararında Pazartesi’nin beklenmesi gibi yanlış düşünceleri bir kenara bırakmanızda fayda var. Diyet yaparken istikrarlı olmanız ve diyetle ilgili bilgiler edinmeniz önemlidir. Ne kadar bilinçli şekilde hareket ederseniz yapacağınız diyetin faydası da o kadar büyük olacaktır. Doğru diyet nasıl yapılmalıdır diyorsanız dikkat etmeniz gereken bazı hususlardan bahsedelim.

 

Planlı ve Kararlı Olun

Diyete başlamadan önce kararlar alın ve planlı olun. Diyet gelişigüzel uygulanacak bir program değildir. Başta uygulayacağınız diyet hakkında karar vermenizi kolaylaştıracak temel şey hekim kontrolüdür. Kesinlikle sağlık kontrolünden geçmeden diyete başlamayın. Bilhassa hızlı kilo verme yöntemleri olarak sağda solda okuduğunuz bilinçsiz diyetleri uygulamaktan kaçının. Vücudunuzda kiloya neden olan etkenleri ya da diyet uygulamanıza neden olan rahatsızlığı saptayarak hekiminizce önerilen bir programı uygulayın. Bu şekilde ne yaptığınızı bilerek daha kararlı bir diyet uygulayabilirsiniz.

 

Aceleci Olmayın

Söz konusu fazla kilolar ise elbette ki bir an önce kurtulmak herkesin hayalidir. Ancak uzun yıllar boyunca fark etmeden aldığınız kiloların 1 haftada ya da 1 ayda kalıcı olarak vücuttan atılmayacağını unutmayın. Kilo vermek için diyet uygulayacaksanız kesinlikle aceleci olmayın. Şok diyetler adı altında sunulan, hatta ciddi sağlık sorunlarına yol açabilen birkaç günlük uygulamaları kesinlikle hayatınıza almayın. Diyet sizin için sağlık ve yaşam tarzı olmalı. Bu nedenle aceleci davranmadan diyeti zamana yayarak uygulayın.

 

Yeterli ve Dengeli Beslenin

Diyet yapanların en sık uyguladığı yanlışlardan birisi de aç kalmaktır. Anlamsız bir şekilde diyeti aç kalmak olarak gören bir grubun olduğunu söylemek mümkün. Oysa ki diyet aç kalmak için uygulanacak bir program değildir. Diyet yaparken vücudun ihtiyacı olan tüm vitamin ve minerallerden yeterli miktarda almak gerekir. Hiçbir öğünü atlamadan, vücut için yeterli olacak miktarda ve dengeli şekilde beslenmek diyetin altın kurallarındandır.

 

Sık Sık Tartılmayın

Kilo vermeyi hedefleyenlerin diyet sürecinde en sık yaptığı hatalardan bir diğeri de neredeyse her gün tartılmaktır. Hatta her öğün sonrasında tartılma alışkanlığına sahip kişileri görmek bile mümkündür. Normal şartlarda sağlıklı bir bireyin ayda maksimum vermesi gereken kilo miktarı 4-6 kilo arasında değişmektedir. Haftalık ise 1,5-2 kilo arasında kilo kaybı muhtemeldir. Durum böyle iken kişinin her gün tartılarak ‘’Acaba bugün neden kilo vermemişim’’ gibi yanlış düşünceler ile motivasyonunu etkilemesine lüzum yoktur. Haftada bir kez tartılmak yeterli olacaktır. Özellikle diyete başladığınız ilk 15 gün tartılmamanızı tavsiye ederiz. Çünkü bu süreçte vücut ani sıvı kaybı ve ödem atma işlevini yürüttüğü için henüz yağ kaybı başlamamıştır. Kalıcı kilo kaybı yaklaşık 2-3. Haftalardan sonra başlayacaktır.

 

Hedefinizi Belirleyin

Diyette başarıya ulaşmak için mutlaka hedefiniz olmalıdır. Çoğu kişi farklı nedenlerle diyete başlamakta ancak bir süre sonra sıkılarak pes etmektedir. Bunun en önemli nedenlerinden birisi diyete başlamadan önce hedef koymamaktır. Hedeflerinizi koyarken gerçekçi olmanız ve başarabileceğiniz bir hedefe odaklanmanız önemlidir. ‘’1 ayda 10 kilo veririm’’ gibi yanlış bir hedefe odaklanmaktansa ‘’Ayda 2-3 kilo verirsem 5 ay gibi bir sürede 10 kiloya ulaşırım’’ hedefine odaklanmanız daha doğru olacaktır. Aksi halde ulaşamayacağınız büyük hedefler sizi strese sokacağı gibi motivasyon olarak da olumsuz etkileyecektir.

 

Diyette Uzak Durulması Gerekenler

blank

Diyet yapmak çoğu kişi için kendini kısıtlamak gibidir. Her ne kadar hayal edilen bir hedef olsa da uzak durulması gereken birçok bağımlılık vardır. Farkında olmadan vücudumuzu tükettiğimiz birçok besine bağımlı hale getirmekteyiz. Bu nedenle diyette uzak durulması gerekenler konusunda sizlere birkaç önerimiz var.

  • Diyet yaparken hayatınızdan çıkarmanız gereken ilk besin beyaz ekmektir. ‘’Ben ekmek yemeden doymam’’ diyenlerdenseniz sadece sabahları 1 dilim esmer ekmek ya da çavdar ekmeği tüketebilirsiniz.
  • Diyet bozduran en büyük düşman çikolatadır. Her ne kadar birçok kişinin en sevdiği şey olsa da diyette kesinlikle çikolata tüketiminden uzak durulmalıdır.
  • Birçoğumuzun dayanamadığı, kimi zaman misafirlikte ret edemediği lezzetlerden olan kek, kurabiye ve tatlılar da diyet için kesinlikle yasak olan besinlerdir.
  • ‘’Neyi seviyorsam hepsi yasak’’ sözünü söylettiren bir diğer yasak ise kızartma türleridir. Bilhassa patates kızartması diyet listelerinde asla olmaması gereken besinlerdendir.
  • Fast-food tarzı beslenme her kadar yaygınlaşsa da diyet yaparken uzak durulması gerekenler listesinde hamburger ilk sıralarda yer almaktadır.
  • Asitli içecekler, şekerli hazır meyve suları ve Nescafe gibi şekerli içecekler de diyetinizden uzak tutmanız gerekenler arasında yer alır.

 

Diyette Tok Tutan Besinler

blank

Kimi besinler iştah açarken, kimi besinlerse iştah kapatma özelliğine sahiptir. Diyet yapanlar için iştah kesen ve uzun süre tok tutan besinlerin tüketilmesi önemlidir. Özellikle lifli gıdalar tokluk açısından en değerli besinlerdir. Midede fazla yer kaplayarak tokluk hissi yaratması ile birlikte kalori miktarı açısından düşük olması lifli gıdaların diyet için vazgeçilmez olmasını sağlamaktadır. Peki diyette tok tutan besinler nelerdir?

 

Yulaf

Beta-glukan lifi açısından zengin olan yulaf içerdiği proteinler sayesinde uzun süre tok kalmanızı sağlar. Pratik kahvaltı ihtiyaçlarınızda yulaf ile sütü karıştırarak tüketebilirsiniz. Sade olarak tüketemiyorsanız içerisine bir miktar kuru meyveler ilave etmeniz mümkündür.

 

Yumurta

Tok tutucu özelliği ile diyet listelerinin bir numaralı besinidir. Kahvaltı tabağınızda mutlaka kayısı kıvamında pişirilmiş 1 adet yumurtanız yer almalı.

 

Salata

Bol yeşillikli ve limonlu salata diyet listelerinin en kaliteli besinidir. Sebzelerde bulunan yüksek posa içeriği vücutta geniş yer kaplayarak düşük kalori ile uzun süre tokluk hissetmenizi sağlar. Ayrıca salatanıza ekleyeceğiniz az miktarda zeytinyağı ve kırmızı biber ile kabızlık problemini de giderebilirsiniz.

 

Çorba

Midede fazla yer kaplayan besinlerin diyet için önemli olduğunu biliriz. Özellikle kalorisi düşük besinlerden olan çorba diyet öğünleri için altın değerindedir.

 

Yeşil Çay

İçerdiği antioksidanlar sayesinde vücuttaki ödemi ve zararlı toksinleri atmaya yarayan yeşil çay diyet sürecinizde kilo vermenizi kolaylaştıracaktır. Diyet yaparken tok tutan besinler listesinde yeşil çayı da özel bir yere koymak gerekir. Günlük olarak 2 fincan yeşil çay tüketerek metabolizmayı hızlandırmak mümkündür.

 

Türk Kahvesi

Diyet yaparken en sık yaşanan sorunlardan birisi vücudun enerji kaybetmesidir. Kendinizi yorgun ve bitkin hissettiğinizde Türk kahvesinin enerji verici özelliğinden faydalanabilirsiniz. Ayrıca Türk kahvesi metabolizmayı hızlandırarak diyet sürecinizdeki en büyük dostunuz olacaktır. Ancak önemle belirtmeliyiz ki günde 2 fincandan fazla Türk kahvesi tüketimi kalp rahatsızlıklarına neden olabilmektedir.

 

Kuruyemişler

Diyet yaparken sık sık açlık hissi yaşayanların kuruyemişler ile tokluk hissi yaratması mümkündür. Özellikle sürekli bir şeyler atıştırma ihtiyacı duyduğunuzda yanınızda bir miktar kuruyemiş bulundurarak açlığınızı bastırabilirsiniz.

 

Avokado

B6 vitamini bakımından zengin olan avokado diyet sürecinde tokluk sağlayan değerli besinlerden biridir. Özellikle ara öğünleriniz için avokado tüketimini tercih edebilirsiniz.

 

Yoğurt

Kalsiyum ve mineraller açısından zengin olan yoğurt diyet için şart olarak gösterebileceğimiz besinler listesinde. Günlük en az 1 kase yoğurt tüketimini alışkanlık haline getirmeniz gerekiyor. Yoğurdunuzu taze meyve dilimleri ile tatlandırarak öğle öğünleriniz için ufak bir ödül verebilirsiniz.

 

Su

Temel yaşam kaynaklarımızdan olan su tüketimi diyet için vazgeçilmezdir. Bol su tüketerek hem tokluk hissi sağlayabilir, hem de vücuttaki toksinlerin uzaklaşmasını destekleyebilirsiniz. Metabolizmanızın doğru çalışması için diyet yaparken mutlaka bol su tüketmeniz gerekir.

 

Diyet ve Egzersiz

blank

Sağlıklı bir yaşamın iki temel kuralı diyet ve egzersizdir. İkisini birbirinden ayırmak mümkün olmadığı gibi tek başına biri ile başarı yakalamak da mümkün değildir. Sadece diyet yaparak kilo verebilirsiniz. Ancak verdiğiniz kilolar diyeti bıraktığınızda tekrardan fazlasıyla geri dönecektir. Diyeti egzersiz ve sporla desteklediğiniz de vücuttan yağ yakımı olacak, kaybettiğiniz kilolar kalıcı olarak uzaklaşacaktır. Aynı şekilde sadece egzersiz yaparak kilo vermek de mümkün değildir. ‘’Nasılsa günde 1 saat spor yapıyorum. Her şeyden istediğim kadar yerim’’ derseniz bir süre sonra da ‘’Ne kadar spor yapsam da kilo veremiyorum’’ düşüncesi ile boğuşmak zorunda kalırsanız.

Uzun vadede, kalıcı ve ideal kilo verme yöntemi için diyet ve egzersiz yaşam tarzınız olmalıdır. Hedefleriniz kısa bir süreyi değil, uzun vadede kalıcı çözümleri içermelidir. Kendinizi sayılarla sınırlandırmak yerine özgür bırakarak diyetin sağlığınız için temel bir ihtiyaç olduğunu düşünebilirsiniz. Kaldı ki diyet tamamen sağlıklı yaşam kurallarını içermektedir. Sizlere sunduğumuz bilgiler ışığında hekiminiz tarafından önerilen diyeti daha doğru bir şekilde sürdürebilirsiniz. Son olarak online ortamlardan ya da başkalarından duyduğunuz yanlış diyet uygulamalarını kesinlikle uygulamamanızı tavsiye ederiz. Bir yandan sağlığınız için faydalı adımlar atmaya çalışırken, bir yandan da sağlığınızı tehlikeye atacak adımlar atmanız başkalarından duyduğunuzu uygulamaya çalışırken başlayacaktır.