Çiçeğin ömrü ile ilgili tüm sırları; yeşil ve yapraklarının dik olmasından belli olur. Alırken bunlara dikkat edilirse daha güzel yetiştirirsiniz.  Buradan yola çıkacak olursak, orkidenin yerine çok önem vermelisiniz. Aydınlık ve kuru olmasına özen göstermelisiniz. Orkide çiçeği bakımı çok özen gerektiren bir bakım türüdür. Bu çiçek bakımı ile ilgili bir konuda orkidenizin, güneş ışınlarına maruz kalmamasıdır. Çünkü güneş ışınlarını sevmeyen bir çiçek çeşididir. Orkidenizin tomurcuklanma döneminde özellikle sıcaklığa çok önem verilmelidir. Gündüz sıcaklığı 22-23 derece civarı olması gerekir, geceleri de 17-18 civarı olunmalıdır.

Tomurcuklanma döneminde özen göstermeseniz, kötü şartlardan dolayı çiçeğinizin tomurcuklanması durabilir. Klima, soba vb … ısılardan uzak tutmalısınız. Daha ufakken aldığınız orkidenin saksısı büyük olmamalıdır. Aldığınız çiçekçiden çiçeğinize uygun saksı alabilirsiniz. Olgunlaştıkça daha büyük saksı almanız gerekecektir. Orkide bakımında önemli olan bir diğer unsurda sulamadır. Her gün sulamamanız gerekir bir ya da iki gün ara ile sulamanız gerekir, yani haftada iki üç kez sularsanız daha verimli olur. Çünkü orkide kökleri nemi fazla sevmez ve çürür. Bu yüzden bu ortalama yeterli olacaktır. Gübrelemeyi ise ne kadar az yaparsanız o kadar iyi olur. Haftada bir kez uygun olur ya da 8 günde bir de mümkündür.

Sulama İçin Ufak Tüyolar

  • Haftada 1 kez yapraklarına su püskürtebilirsiniz.
  • Mevsimi göz önünde bulundurup sulama işlemini yaparsanız daha iyi olur.
  • Yaz aylarında çiçeğinizin su ihtiyacı artarken kış aylarında su ihtiyacı daha az olabiliyor.
  • Çiçeğinizin su ihtiyacını anlamak için küçük bir tahtayı saksının içine bastırıp kuru ise su verebilirsiniz ıslak ise su ihtiyacının olmadığı anlamına geliyor.

 

Orkide Çiçeği Bakımı – Orkide Çoğaltma Yöntemleri

Orkide çiçeğini çoğaltmak pek tabi mümkündür. Bunu aşağıda bahsedeceğim üç yöntem aracılığıyla yapmanız mümkündür.

  • Doku Kültürü
  • Ayırma Özelliğiyle Çoğaltma
  • Keiki

Bu üç özelliği uygulayarak orkidenizi çoğaltabilirsiniz.

Doku Kültürü

Bu üretim tekniği genelde laboratuvar ortamında tercih edilir. Bu teknik bitkinin ana genetik olarak aynısını korur. Orkidenin farklı yerlerinden alınan parçalarından alınıp ve steril ve kavanoz içinde uygun ortamda oluşturularak çiçeğin köklerinin çoğaltılması ile çiçeğin üremesi sağlanır.

Ayırma Özelliğiyle Çoğaltma

Orkidenizin saksısını değiştirdiğiniz zaman bu tekniği uygulayabilirsiniz. Orkidenizin sekiz tane den fazla gövdesi var ise iki bölüme ayırabilirsiniz. Böylelikle orkidenizi çoğaltabilirsiniz. Eğer ki az ise sekizden ayırmayınız çünkü kolay kolay kendini toparlayamaz. Ve çiçeklenme durumu olmaz. Ayırma işlemini büyüme mevsiminde önce ve orkideniz çiçeksiz iken yapmak daha sağlıklı olacaktır.

Keiki Yöntemi İle Çoğaltma

Bu teknik ev ortamın da yapılabilecek en iyi yöntemlerden biridir. Orkideler bazı zamanlarda çeşitli sebeplerden dolayı yavru üreterek çoğalabilir. Çiçek sapında önce yeni yaprak ortaya çıkar, bu yaprak genetik  olarak anne bitki olarak aynı olur. Yeterince büyüdükten sonra farklı saksıya alınması gerekir en kolay üreme tekniğidir.

Çiçeklenme dönemleri bir veya iki yıl arası değişebilir.

Genel çiçek bakımı ile ilgili yazımızı da okuyarak ta çiçek bakımına dair daha detaylı bilgiye ulaşmanız mümkündür. Aklınıza takılan soruları yorum bölümünden sormaya lütfen çekinmeyin…