Palyaço balığı son dönemlerin en çok tercih edilen akvaryum balıklarındandır. Palyaço balığı akvaryum özellikleri, palyaço balığı fiyat skalası gibi tüm detayları bu yazımızda bulabileceksiniz.

Palyaço Balığı Özellikleri

Palyaço balığı genellikle mercan kayalıklarını mesken edinirler. Palyaço balıkları, renkli oluşlarıyla bilinirler ve bu nedenle çok ilgi gören palyaço balığı aynı zamanda tuzlu su balığıdır. Pasifik ve Hint Okyanusu’nun ılık suların da yaşamlarını sürdürürler. Diğer anemon cins balıkları gibi bölgelerine sahip çıkarlar. Palyaço balığı bu özelliğinden dolayı diğer balık türleri ile çok sorun yaşamamaktadır.

Evde akvaryumda da beslenmesi son derece kolay olan palyaço balığı boyutları değişmekte bunun sebebi ise palyaço balığının 35 ten fazla türünün olmasıdır. Palyaço balığı cinsiyetini değiştirebilmektedir. Yani eğer ki dişi palyaço balığı ölür ise erkek olan palyaço balığı irileşir ve cinsiyetini değiştirerek hakimiyeti eline alır ardından grubun dişisi olur. Erkek pozisyonu boşaldığı için de yavru balıklar arasından en iri olan erkek palyaço balığı ikinci liderliği almaktadır.

Palyaço Balığı Bakımı Nasıl Yapılır

Palyaço balığı bakımı aslında son derece kolay, çünkü beslenme sorunu olmayan canlılardır. Ancak arada yem değişikliği onların bağırsaklarını daha düzenli çalışmasına yardımcı olur. Palyaço balığı taze karides, midye, kalamar gibi çeşitlerle de beslenebilir çünkü palyaço balığı etçil bir türdür. Bu nedenle proteini yüksek yemler seçilmelidir.

Palyaço Balığı Yemleri

  • New Life Spectrum
  • Sera Marin
  • Dainichi Marine

blank

Palyaço Balığı Akvaryum

Palyaço balığı akvaryum; Bu balık türü için yaklaşık 200lt hacmindeki akvaryumlar daha uygun olur hatta eğer ki dişi ve erkek palyaço balığı aldıysanız üremeleri için de uygun olabilmektedir. Üremeleri için 26 ile 28 derece arası su sıcaklığı iyi olur. Yumurtalarını bırakmak içinde dikey substratlar da yerleştirilebilir. Palyaço balığı akvaryum, satan yerlerde içeriğine koyabileceğiniz birçok ürünü balığınıza göre alabilirsiniz.

Suyun kalitesi çok önemlidir bunun için alacağınız yer ile irtibatta olmanız önemlidir. Ne kadar kaliteli su ile beslerseniz, palyaço balığı o kadar sağlıklı büyür. Palyaço balığı akvaryum içi için mutlaka iç sirkilasyon olmalıdır. Yani motor kafaları kullanılmalıdır, suya hareketlilik katar ve pislikleri belli yerlerde toplayıp kalmaz bu sayede. Elyaflar iki günde bir değişmelidir, bunun sebebi nitrat için önemli olmasıdır. Canlı kaya palyaço balığı akvaryumuna uygun boyutta seçilmelidir. Taban için mercan kumu ve aragonit uygundur. Kullanılacak olan suyu reverse osmosis(RO) ile hazırlanmalıdır veya turkuaz su kullanabilirsiniz. Litre başına 29 ila 32 gram arası tuz kullanmanız gerekmektedir.  Buharlaşan su tuz ilave edilmeden tamamlanmalıdır ve su değişimlerinde de aynı miktarda tuz kullanılmalıdır.

Palyaço Balığı Akvaryum İçin Alınması Gerekenler
  • Aldığınız palyaço balığına uygun bir akvaryum.
  • Akvaryuma uygun porselen milli motor kafalar
  • Canlı kaya
  • Tuz
  • Tuz ölçer
  • Mercan kumu veya aragonit

Palyaço balığı fiyat skalası son dönemlerde bize en çok sorulan sorulardan biri oldu. Bunun üzerine piyasa araştırması yaptığımızda Palyaço balığı fiyat ile ilgili çok fazla değişken bir skalayla karşılaştık. Size tavsiyemiz güvenilir bir petshop ile bu konuyu görüşmeniz olacaktır.