Papağan balığı diğer balık türlerine göre insan üretimi olarak ortaya çıkmıştır. Mavi papağan balığı, kırmızı papağan balığı gibi bir çok farklı türü bulunmaktadır. Günümüzde akvaryumda balık beslemek insanları, çok fazla rahatlatan bir meditasyon türü olmaya başladı. Bu yazımızda en ünlü akvaryum balıklarından biri olan papağan balığı ile ilgili bilgileri paylaşacağız.

Papağan Balığı Nedir?

Papağan balığı yapay yollarla üretilmiş bir akvaryum balığıdır. Ciklet balığı türlerinin çiftleşmesinden doğan bir tür olduğu söylentilerden öteye gitmemektedir. İlk defa akvaryum balığı beslemek isteyenler için gayet iyi bir seçenektir.

Papağan balığı beslemek için 200 litrelik büyük bir akvaryuma ihtiyacınız var.

Papağan balığı burnu, papağanların gagasını andırdığı için bu isimle adlandırılmışlardır. Gayet sakin bir yapıları olduğu için kesinlikle agresif balıklar türleri ile aynı akvaryumda beslemenizi önermiyoruz. Sakin balık türleriyle yaşayacak kadar ılımlı bir ırktır.

Papağan balığı ortalama yaşam süresi 10 yıldır.

Papağan balığı genelde turuncu renge sahiptir ama boyalı renkleri de mevcuttur. Yapay bir tür olduğu için farklı renklerde papağan balığı ile karşılaşmanız mümkündür. Yaşam süreleri kısa ve hassas bir yapıya sahiptirler.

blank

Papağan Balığı Bakımı Nasıl Yapılır?

Papağan balığı beslemek sanıldığından daha kolaydır. Her yerde hazır ve özel yemlerinden bulmak mümkündür. Papağan balığı yemi ağız yapılarından dolayı kolayca yiyemeyebilir. Su temizliği bu balık türleri için çok önemlidir. Kesinlikle akvaryumun haftada bir kere temizlenmesi gerekir. Çünkü yemleri çok düzensiz yiyen bir balık türünden bahsediyoruz.

Papağan balığı çiftleşmelerinde, çiftlerden biri ciklet balığı olmak zorundadır.

Farklı türlerle aynı akvaryumda yaşayabilir ama yemleme zamanlarında balıkların açıkta olduğundan emin olmanız gerekir. Papağan balığı üremelerini kontrol etmek istiyorsanız en büyük önerimiz, çiftlerden birinin ciklet balığı olması gerekmektedir. İki papağan balığı çiftleşirse yavrulama dönemi yaşanmayabilir.

Mavi papağan balığı gibi farklı renklerde papağan balığı görmek mümkündür. Bunun en büyük sebebi suni bir tür olmasıdır. Kırmızı, mavi, mor, pembe gibi farklı bir çok renge sahip olabilirler.

Mavi papağan balığı , ana türüne göre daha kısa bir yaşam süresine sahip olabilir. Papağan balığı sadece temiz bir suya ve agresif olmayan balıkların bulunduğu bir akvaryuma ihtiyaç duyar.