Pengasus köpek balığı bakımı nasıl yapılır? Pengasus köpek balığı ne kadar büyür? sorularının cevabını aldığınızda, Pengasus köpek balıklarının nasıl akvaryum balığı olabiliyor bunu çok daha rahat anlayacağız. Öncelikle pengasuslar boyları ve tatlılıklarıyla isimlerindeki korkunç dostlarımızdan ayrılmaktadırlar.

Pengasus köpek balığı diğer köpek balıklarından birçok özellikleriyle ayrılırlar. Pengasus köpek balıkları, diğer cinslerine nazaran tatlı suda yaşayabilirler ve diğer köpek balıkları gibi agresif değillerdir. Gözleri çok iyi görmediği için, sürekli olarak akvaryum camlarına çarpmalarıyla bu sakinliklerini kanıtlar gibi yaşarlar.

Pengasus Köpek Balığı Ne Kadar Büyür?

Pengasus köpek balığı ne kadar büyür? Sorusunun cevabı sizi biraz şaşırtabilir. Pengasus köpek balığı, 20 yıl kadar yaşayabilir. Doğduktan 2-3 ay sonra 15-20 santimetre kadar boyları uzamış olur. 10. Yıldan sonra boyları 100 santimetreye kadar uzayabilmektedir. Pengasus köpek balığı büyümesi diğer balık türlerine kıyasla daha hızlıdır. Bunun en büyük sebebi sahip oldukları kan hücresi oranlarının diğerlerine nazaran çok fazla olmasıdır.

blank

Pengasus Köpek Balığı Hamileliği

Pengasus köpek balığı hamileliği sadece doğal yaşamlarından kaynaklanan bir durum değildir. Pengasus köpek balığı hamileliği bu balık türünün ticaretini yapan özellikle Çin’de ciddi bir kesimin en büyük ilgi odağıdır. Bu bölgede yetiştirilen pengasuslar Dünya’nın dört bir yanına dağıtılır ve birçok farklı sektörde hem gıda hem de kozmetik gibi alanlarda tüketilir.

Pengasus Köpek Balığı Yemi

Pengasus köpek balığı yemi sanılanın aksine, çok basit bir çözüme sahiptir. Pengasus köpek balığı, diğer balıkların yemi verildiğinde dibe çöken yemlerden beslenir. Bu yüzden akvaryuma yem verirken normal balık sayısına göre yem veriyormuş gibi yemleniz yeterli olacaktır. Bu sayede pengasuslar dibe çöken tüm yemleri afiyetle yiyecektir.

Pengasus köpek balığı fazla tercih edilmesinin en büyük sebeplerinden biri de budur. Normalde akvaryum balıkları yemlerin tamamını yiyemedikleri için, çözünen yemler akvaryumun rengini değiştirmekteydi. Pengasus köpek balıkları sayesinde bu kirlenme derdi ortadan kalkmaktadır. En azından temizleme süresini baya bir uzatmaktadır.

Pengasus Köpek Balığı Fiyat

Pengasus köpek balığı fiyat konusunda cep yakmayan bir türdür. Ortalama bir pengasus köpek balığı 30-40 TL civarındadır. Akvaryum pengasus köpek balıklarının farklı cinsleri de bulunabilmekle birlikte bunların fiyatları çok daha farklı düzeylerdedir.

Pengasus Köpek Balığı ile Yaşayan Balıklar

Pengasus köpek balığı ile yaşayan balıklar aslında çok fazladır. Çünkü pengasuslar sanılanın aksine agresif köpek balıkları değillerdir. Pengasus köpek balığı çok iyi görmediğinden dolayı, sadece yeteri kadar beslenip büyümekle ilgilenirler. Ancak en çok uyum içinde yaşadıkları ırk, Cichlid balıkları ve Japon balıklarıdır.