Persentil hesaplama bebeklerin sağlıklı gelişimini gösterir. Persentil hesaplama sağlık bakanlığı tarafından da en doğru yöntemlerden biri olarak gösterilir.

Persentil Hesaplama Nedir?

Persentil hesaplama bebeklerin boy kilo ve baş çevresinin boyuyla hesaplanan sonucunda ise bebeğinizin gelişim sağlığı ile ilgili tespitler yapan bir hesaplama türüdür. Persentil hesaplama da amaç, bebeğinizin sağlıklı gelişip gelişmediğini takip etmektir.

Her bebeğin gelişim tablosu farklıdır. Hepsi kendine özgü düzeyde büyüyüp, gelişirler. Persentil hesaplama kullanımında ise bu değerleri ilk günden itibaren düzenli olarak takip etmek, bebeğinizin gelişim grafiğini doğru analiz etmenize yardımcı olacaktır.

Persentil hesaplama da esas, var olan persentil gelişim tablosu ile bebeğinizin aynı dönemdeki değerlerinin karşılaştırılmasıyla ulaştığınız sonucun analizidir. Aşağıdaki tabloda ülkemizdeki cinsiyetlere göre persentil gelişim sonuçlarını görebilirsiniz.

blank

Erkek Persentil Hesaplama

blank

Kız Persentil Hesaplama

Persentil Hesaplama

  • Aynı dönemdeki, aynı bölgeden 100 çocuğun ortalamasına göre belirlenmiştir.
  • Verileri Dünya Sağlık Örgütü, her bölgeye özgü olarak hesaplayıp, yayınlar. Örneğin; ülkemizdeki bir bebeğin gelişimi ile Amerika’daki bir bebeğin gelişimi farklılıklar gösterebilir. Bu yüzden veriler her ülkeye özgü oluşturulmaktadır.
  • Persentil hesaplama verileri, bu verilerle ortalama olarak karşılaştırılıp, bebeğinizin gelişim durumu hakkında fikirler edinebilirsiniz.

Persentil hesaplama Sağlık Bakanlığı tarafından da onaylanmış olan DSÖ(Dünya Sağlık Örgütü) verileri kullanılarak hareket edilir. Persentil hesaplama sonuçları kesin sonuçlardan ziyade uzman gözünde direkt olarak teşhise yardımcı olabilmek adına önemlidir. İnternetteki hesaplama araçlarını kullanmanız faydanıza olmayacaktır. Yanlış bilgiler çağrıştırabilir, size tavsiyemiz kesinlikle bir uzmanla koordineli olarak devam etmeniz olacaktır.