Pitbull bakımı son derece detay isteyen bir bakımdır. Ve henüz yavruyken dikkat edilmeye başlanması gereken, en hassas köpek cinsi olan Pitbull, doğru bakılıp eğitilmediği takdirde dost canlısı olmaktan çıkmaktadır. Ve hiç istemediğiniz sonuçları sizi rahatsız edecektir.

Eve ilk yavruyu getirdiğinizde sakin bir şekilde karşılayın mümkünse sessiz ve sakin olun. Bu onu rahatlatır ilk zamanlarda kendi haline bırakın. Yanınıza geldiğinde sevgi gösterin daha sonra evi gezdirin. Yatak odanıza ya da evin herhangi bir yerine girmesini istemiyorsanız, evi gezdirme esnasında oraları göstermeyin ve kaldığı yerin kapısını hep kapalı tutun bu onun için daha iyi olur.

Yavruya sakin bir ortam ayarlamanız gerekir bu yavru için dengeli bir ruh yapısına sahip olmasına yardımcı olacaktır. Yavru pitbullunuzun çevreye karşı dengeli olması açısından çok fazla pozitif eğitimlere ihtiyaç duyarlar. Zaten çok hareketlidirler.

Köpeğinizin her konuda daha verimli olması açısından başka köpeklerin olduğu ortamlara götürmelisiniz köpeğinizin eğitimini hızlandırmış olursunuz. Son derece agresif, enerjik ve dik başlıdırlar bunun üstesinden gelmek için yavru iken eğitmeniz daha iyi olacaktır.

Isırma alışkanlığını durdurmayı erken yaşta öğretmelisiniz yoksa köpeğiniz yetişkin olduğunda pek sözünüzü dinlemeyebilir. Bir şey isterken çekiştirebilir ya da ısırarak oynamak isterse bu tür olaylarla karşılaşmanız mümkündür. Bunu önlemek için sizinle oyun dahi oynamak amaçlı ısırmaya kalkıştığında izin vermeyin.

Dikkatini çekecek oyuncaklar alıp oynamasına izin verin.Eğer ki hala saldırmaya meyilliyse kafesine kapatıp yaptığı hareketin uygunsuz olduğunu fark etmesini sağlayın. Kesinlikle içerisi karanlık ve ışık geçirmeyen bir yere kapatmayınız.

Egzersizler

  • Gün içerisinde biriken enerjisini atmak için, mutlaka dışarı çıkartıp dolaştırın ve egzersiz çeşitleriyle enerjisini atmasını sağlayın.
  • Aşıları başladıktan sonra dışarıya yürüyüşlere çıkartabilirsiniz.
  • İçinde fazla enerji birikirse davranışlarında sorunlar olabilir.
  • İlk çıkardığınızda yarım saat dışarıda kalması yeterlidir. Sonrasında bir saat kadar gezdirip köpeğinizle oynayabilirsiniz.

Yavru iken dışarı çıkardığınızda ne sürede yorulduğuna dikkat ederseniz buna uygun bir zaman dilimi ile kaç dakika kalacağını ayarlayabilirsiniz. Yüzmeye götürmenizin dostlarınızın gelişimine büyük faydası olur ya da parklarda oyuncak yakalama ile de egzersizler yaptırabilirsiniz.

Diş Çıkarma Dönemi

Pitbull cinsi köpeklerin ısırmaya yönelik içgüdüleri vardır. Bu yüzden diş çıkardıklarında ısırma ihtiyacı  duyacaklardır. Evde bakılıyorsa ev eşyalarınızı dişleyip parçalayacaklarına emin olabilirsiniz. Doğru bir eğitim ve oyuncaklarla bu problemlerin önüne geçebilirsiniz.

Boğazlarına kaçmayacak büyüklükte kemikte verebilirsiniz. Sert yapılı oyuncak seçmelisiniz çünkü pitbulların oldukça güçlü dış ve çeneye sahiplerdir. Yırtıp boğazına kaçmaması için sert oyuncak seçilmesi daha uygundur.

Et İle Beslenme Planları

Az sayıda sağlık problemleri olan pitbullların, bir çok şeye alerjisi olduğu da bilinmektedir. Bu yüzden mama seçimi hassastır, kaliteli ürünleri tercih etmek gerekmektedir.

Kaliteli markalar protein ihtiyacını et ile karşıladıkları için kaliteli mama alımına dikkat edilmesi gerekir. Aldığınız mamaların besin kalitesi üzerinde yazar buna uygun bir şekilde pitbulllunuzu besleyebilirsiniz.

Kafes

Bir yaşını doldurduktan sonra kafes alımı mecburi olunuyor. Evinize gelen misafirler yetişkin bir pitbullu etrafta görmekten korkacakları için kapatmanızı isteyebilirler.

Henüz yavruyken de bunun yapılması gereklidir evin içindeki hareketlilikten, gürültüden uzak tutmanız sakin bir yere götürmeniz gerekebilir. Bunun için kafes daha idealdir. Yetişkin bir pitbulla baskı uygularsanız psikolojik sorunlar yaşayabilir.

Pitbull Bakımı – Günlük Diş ve Tüy Bakımı

  • Hassas ve kısa tüylü hayvanlardır. Bu yüzden günlük olarak tüylerin taranmasına gerek kalmamaktadır.  Haftada bir yada iki kez taransa yeterli olur.
  • Gezdirirken ya da bahçenizde çok kirlenmedikçe yıkanmasına da gerek yoktur. Tüylerinden dolayı soğuk ve sıcağa dayanıklıdırlar.
  • Aşırı soğuk var ise sıcak bir yere götürülmesi gerekir, çok sıcak havalarda daha serin bir yere götürülmeleri iyi olacaktır.
  • Dişlerinin haftada en az birkaç kez fırçalanmasına önem verin. Veterinere aylık götürmeye özen gösterin. Çünkü düzenli olarak muayene edilmesi gerekir.
  • Diş sağlığında ve gelişim açısından da kemik çok faydalı olur.

Sosyalleştirmek

Yapısı gereği köpeklerle ve farklı hayvanlarla kavga etmesi için yetiştirilen köpekler olduğu için sosyalleşmesi için size büyük ölçüde sabır ve güç gerekiyor. Aşıları başladıysa ve evdekilere alışmışsa dışarıya çıkartmanız gerekir. Sıklıkla çıkarılmasında fayda var çünkü içgüdüsel kavgalara ve avlanmaya meyilli oldukları için bunun üstesinden ancak dışarı çıkartmanızla başa çıkabilirsiniz.

Yeteri kadar insan ve hayvanlarla bir araya getirdiğinizde dengeli psikolojiye sahip olabiliyorlar. Adını öğretin ve ödüllendirin.

Önemli Not: Eğer ki bir başka hayvanla karşı karşıya gelir ve onun gözlerine bakıyorsa hemen dikkatini çekecek bir şey yapın, adını getirin ya da sakinleştirip uzaklaştırın.

Diğer köpek türleri için hazırladığımız yazılarımızı incelemenizi tavsiye ederim;

Pitbull bakımı yukarıda değindiğimiz gibi son derece özen gerektiren, dikkatli olunmadığı takdirde kötü sonuçlar doğuracaktır. Ancak unutulmamalıdırki, hayvanlar bizim dostlarımızdır onları kaybetmek kolay ancak kazanmak daha da kolaydır…

Mutlu Bloglar Dilerim 🙂