Her müzik enstrümanında olduğu gibi piyanodan da daha iyi performans alabilmek için düzenli ve doğru şekilde bakım yapmak gerekmektedir. Piyano bakımı dışarıdan baktığımızda kulağa çok zahmetli gelse de temel aşamaları ve uygun bilgileri öğrendikten sonra her kullanıcı tarafından kolayca yapılabilir.

Piyanonuzun temizlik,bakım işlemlerinin aksatılmaması halinde piyanonuzun her zaman ki gibi ilk günkü ışıltısından ve performansından ödün vermeyecektir. Piyanonuzun bakımı yapılmadığı takdirde piyano yüzeyinde aşınmalar akordun normalden daha kısa sürede bozulması tuşlarda aksama deformasyona uğraması gibi bir çok sorunlarla karşı karşıya kalabilirsiniz.

Piyano Tuşları Nasıl Temizlenir?

 • Tuş temizliğini sağlamak için bir çok temizlik ürünü satılmaktadır. Toz püsküllü ürününü rahatlıkla kullana bilirsiniz. Bu ürün sayesinde piyano tuşlarının arasına kaçan yada tuş ile gövde arasına giren tozları çıkarabilir ve ilerleyen süreçte tuşlarda olabilecek olası bir aksaklığın önünü kapatabilirsiniz.
 • Toz püsküllerini satın alırken püsküllerin uzun ve ince bir yapıda olması tuşların arasına daha rahat girmesi açısından size kolaylık sağlayacaktır. Ayrıca bu işlemi çok sık uygulamıyorsanız ve tuşların üzerisinde tozdan ziyade bir kir durumu söz konusuysa çok az nemliye yakın bir bez yardımıyla tuşların üst bölümlerini silebilirsiniz.
Not
 • Nemli bezle sadece tuşların üstü temizlenmeli bu bezi kesinlikle tuşların arasına sokmamalısınız. Aksi takdirde ıslaklık tuşların arasında piyanonun iç aksamına temas edebilir dijital yada akustik piyano fark etmeksizin piyanonuzda ciddi bir hasar meydana gelmesine sebebiyet verebilir.
 • Nemli bezin mikro fiber olması tuşların çizilmemesi açısından daha doğru bir tercih olacaktır. Ayrıca silme işlemini gerçekleştiren tuşların zarar görmemesi için aşırı baskı uygulamamalı hassas davranmalısınız.

Dijital Piyano Bakımı

Dijital piyanoları akustik piyanolara göre en büyük avantajlarından biride iyi korunduğu takdirde ekstra bir bakım işlemine gerek duymamalarıdır.

Not
 • Eğer ki tuşlarda bir problem var ise ( tuşun kalkmaması,geç tepkime vermesi vb.gibi) direkt olarak piyano bakımı yapan bir profesyonel çalgı ustasına yada müzik marketine götürmeniz tavsiye edilmektedir.

Yüzey Temizlik

 • Piyanoda tuşlar kadar kirlenen bir yer varsa orası gövde bölümüdür. Sürekli olarak hava koşulların etkilerini direk olarak gören bu alan korunmadığı takdirde ilerleyen zamanlarda sararma veya renk atması gibi sorunlar çıkabilmektedir.
 • Gövde bölümünün en büyük deformasyona yol açan etkeni güneş ışığıdır. Yoğun şekilde vuran güneş gövdede renk atmasına yada solmalara sebep açar. Bu sebebten dolayı piyanonuzu direk ısı ve ışık kaynaklarında uzakta muhafaza etmeniz bu sorunu minimum seviyeye indirmeyi sağlayacaktır.
 • Bu bölgede karşı karşıya geldiğimiz toz ve kir sorununu mikro fiber bir bez yardımıyla ortadan kaldırabilirsiniz. Daha parlak ve ışıltı bir görüntü elde etmek için (piyano care) adı verilen piyano temizleme sıvılarını az miktarda kullanarak iyice yüzeye hassas hareketlerle yedirerek ulaşabilirsiniz.

Dijital Piyano İç Aksam Bakımı

Dijital bir piyanoya sahipseniz tuş bölümü için oldukça pratik bir çözüme sahipsiniz demektir.

 • Bu tozlardan kurtulmak ve arınmak için hava üfleyen (saç kurutma,kompresör) gibi makineleri normal ısı seviyesinde çalıştırarak (sıcak olmayacak şekilde) tuşların arasına uzak mesafeden gezdirebilir ve piyanonuzu bu tozlardan arındırabilirsiniz.(Bu işlemi uygularken toz girebilecek diğer alanları kapatmalısınız.)
Not
 • Piyanonun kapalı bölgesinde (üst bölge) kalan tozları temizlemek adına piyanoyu şarjlı matkap veya uygun tornavida yardımıyla açıp temizleyebilirsiniz.

Akustik Piyano İç Aksam Bakımı

Akustik piyanolar dijital piyanolara göre çok daha fazla parça arındırmaktadır dolayısıyla buranın iç bölgelerinde oluşan tozlanma ve kir problemi daha fazla olmaktadır.

 • Bu alanda tellerde kalıcı olarak yer etmeye başlamış hafifçe temiz kuru bez yardımı ile temizleyebilir ve bu işlemi sık aralıklarla uygulayarak piyanonuzun performansını uzun süre koruyabilirsiniz.
Not
 • Tuşlarının ses çıkarmasını sağlayan tokmaklara her hangi bir müdahalede bulunmamalı ve olası bir gereklilik durumunda keçe değişimlerini kesinlikle işinden anlayan profesyonel bir ustaya yaptırmalısınız.

Piyano Nasıl Muhafaza Edilir ve Deformasyon Görmemesi İçin Neler Yapılır?

 • Akordunun sık bozulmaması açısından sıcak,soğuk dengesinin aşırı farklılaşmadığı alanlarda konumlandırılmalıdır.
 • Boyanın bozulması,sararması deformasyona uğramasını önlemek için mutlaka direk ısı ve doğal ışık kaynaklarında uzak muhafaza edilmelidir.
 • Eğer akustik piyano kullanıyorsanız piyanonun içinde haşere oluşumunu önlemek adına (paketli naftalin) gibi temizlik ürünleri kullanarak haşereleri uzak tutabilirsiniz.
 • Dijital piyano kullanıyorsanız makalemizin başında bahsettiğimiz piyano bakım maddelerini uygulamanız yeterli olacaktır fakat akustik piyano kullanıyorsanız kullanım ömrünü uzatmak açısından her yıl 2 kere 6 ayda bir olmak üzere bakım ve akordunu yaptırmalısınız.
 • Piyanonun sık sık yerinin değişmesi akordun bozulmasına yol açacağı için sabit bir yer seçmeye özen göstermelisiniz. Eğer değişiklik zorunlu ise tekerlekleri mümkün olduğunca hassas hareketlerle yavaş ilerlemeye özen göstermelisiniz.
 • Piyanoyu nerede muhafaza ediyorsanız mutlaka her hangi bir cisme duvara uzaklığının 5-10 cm kadar aralık olmasına özen gösterin.
 • Piyano bakımı için kullanılan ve marketlerde oldukça bulunan temizlik sıvılarını kullanabilirsiniz.
 • İşlem ve uygulama sırasında kaba kuvvet uygulamadan sakının.
 • Piyano bakımı için önerilen hiç bir sıvı yerine uygunsuz deterjan vb. temizlik ürünleri kullanmaktan kesinlikle sakının. Aksi takdirde aşındırıcı formülleri dolayısıyla görsel olarak kalıcı hasarlara yol açabilirsiniz.

Diğer Enstrüman Bakımlarımız;