Antistatik Fırça

Temizleme ya da elektriklenmeyi dağıtmak ve ortadan kaldırmak için antistatik fıça kullanılır. Fırçanız, antitastik fırça değilse, kullanılan fırçalar, sürtündükleri yüzeyde elektriklenmelere sebep olunur. Bu elektriklenmeden dolayı da yanmalar, patlamalar, düzgün ve randımanlı çalışmama durumu olur. Bu yüzden mutlaka antistatik  fırça kullanılmalıdır.

Anti statik fırçanın kıllarını temizlerken sakın elle çekmeyin ve temizlemeyiniz. Genelde fırçanın ayrı bir bölüm ya da aparat bulunmaktadır o bölümle temizlenir. Yok ise hafifçe tırtıklı bir yere sürterek temizleyebilirsiniz.

Plak Bakımı İçin Kullanılacak Yöntemler

Plak bakımı kuru bir bez ile yapmamalısınız. Çünkü okunma esnasında değişik sesler çıkar, ayrıca elektriklenme ve temiz olmaz. Üşenip üstünüze sürmeyiniz plak çizilir. Plakların düşmanı olan toz, sigara dumanı, ısıtıcılara yakın yada güneş acılarının karşısına bırakılmamalıdır, çünkü ısı zarar vermektedir. Nemli ortama koyulmamalıdır.

Plak bakımı yaparken, narin bir şekilde silebilirsiniz, bastırmadan ve plak izlerini takip ederek silin. Üsten silerseniz kanallar temizlenmez bu da zarar verebilir.

Plağın okunma yüzeyini elinizle silmeyiniz ya da dokunarak kaldırmayınız, kenarlarından tutunuz. Çünkü bu tür olaylar plağın bozuk seslere veya daha sonra temizlediğinizde, elinizdeki yağların çok zor çıktığını görürsünüz ve bastırıp temizlerseniz de hasar alır bu yüzden mümkün olduğunca dikkatli olunuz.

Plağınızı temizlemek istiyorsanız; alkol içermeyen ya da uçucu bir sıvı ile temizleyiniz. Anti statik fırçanız yok ise %100 pamuklu bir bez ile temizleyiniz. Böylelikle daha temiz bir plağınız olur. Bu sıvıları neredeyse her yerde bulmanız mümkündür. Eğer ki uzun süre dokunmamışsanız plağınıza ve şimdi plak bakımını yapmak istiyorsanız, üzerindeki tozlara bakın çok ise elektrikli süpürge ile sakın değdirmeden dikkatli bir şekilde tozlarını çekebilirsiniz.

Plağınız çalarken, el ile manuel kaldırıp indirmeler, titreşimler ve değmeler sonucu plağınızda çizikler oluşabilir. Pikap ve bas titreşimlerinden uzak bir yerde tutulması uygun olur, çünkü titreşimler sonucu plak ta çizilmeler oluşur. Plaklarınızı saklamak istiyorsanız, asla üst üste koyarak saklamayınız, ciddi hasar alırlar. Plaklarınızı bir daha kullanamayabilirsiniz.

Saklamak istiyorsanız kapak siparişi edin. Ya da sizde bir kartondan kapak yapın veya A4 kağıttan kapaklar yapabilirsiniz çok özen göstererek kaldırırsanız. Bir gün çıkarttığınızda da yepyeni çalmaya devam eder.

Gruplar halinde saklayın mesela 20’li biraz yer ayırıp A4 kutularına sildikten sonra koyun.  Bu kutuları IKEA’da bulmanız mümkün hatta daha iyilerini. İsterseniz Ikea’nın web sitesini de ziyaret edebilirsiniz. Hem seçerken daha rahat bula bilirsiniz, hem de ezilmeler olmaz. Kutularda saklamak istiyorsanız silikon nem alıcıları kutuların içerisine koyun ki nem almasınlar. Elektronik mağazalarında bulabilirsiniz. Sleeve (iç kapak) olmadan kapağın içine koymayınız, kartonda olan girinti ve çıkıntılar zarar verebilir.