Pomeranian boo görüntüsü itibari ile son derece tatlı bir köpektir. Küçük bir ırk olmasından dolayı bakımı çok zor olmamaktadır. Fakat köpek bakımı yine de ihmal edilmemelidir. Her köpek sahibi ya da sahiplenmeyi düşünen kişiler köpek sahiplenmeden önce köpeğin özelliklerini iyice araştırıp ona göre sahiplenmelidirler. Pomeranian boo köpek türü son yıllarda popülerdir. Popülerliğin arkasında küçük ve tatlı olması yatmaktadır. Pomeranian köpek türü ilk olarak 1700lü yıllarda Pomeranya bölgesinde çıkmıştır. Pomeranian Boo Bakımı Nasıl Yapılır?

Pomeranianların ortalama yaşam süreleri 15 yıl olmaktadır. Kökeni Almanya’ya dayanmaktadır. Ağırlıkları ise yaklaşık olarak 1 kilo ile 3 kilo arasında değişmektedir. Boyları ise 18-30 cm arasında değişkenlik göstermektedir. Çok enerjik bir köpektir. Oyunculuğu ise yüksek seviyelerdedir. Eğitilebilir bir türdür. Çocuklarla arası da çok iyi olmaktadır. Pomeranian boo bakımı diğer köpekler kadar zor olmamaktadır. Fakat bu türün birkaç tane kötü özelliği bulunmaktadır. Bu nedenle bunlara dikkat edilmelidir.

Pomeranian Boo Karakteri Nasıldır?

Köpeklerin bakımı için karakterlerinin öğrenilmesi önemli olmaktadır. Pomeranian boo diğer köpek türleri ile anlaşma konusunda çok iyi değildir. Özellikle büyük ırk köpeklerle anlaşamamaktadır. Yabancı insanlara karşı önyargılı oldukları için araları iyi değildir. Fakat çocuklarla arası çok iyidir. Çocukların oyun arkadaşları olabilmektedirler. Bu tür fazlasıyla ilgi bağımlısıdır. Bu nedenle Pomeranian boo sahibi olan kişilerin ya da olmayı düşünenlerin köpek ile fazlaca ilgilenmeleri onlarla oyun oynamaları gerekmektedir.

Eğitilebilirlik düzeyleri yüksektir. Çünkü pomeranianlar her eğitimi oyun gibi gördükleri için kolay eğitilebilen bir türdür. Fakat Pomeranian boo ırkının diğer köpeklerden farklı olarak koruma içgüdüleri zayıftır. Bir Pomeranian boo sahiplenirken koruma içgüdüsü olmadığı göz önüne alınarak sahiplenilmelidir. Görünüş olarak pomeranianlar sürekli gülen ve eğlenceli bir tür olarak görünmektedirler. Çok tercih edilme sebeplerinden biri de bu görünüşleri olmaktadır. Pomeranian Boo Bakımı çok fazla zor olmamaktadır. Onlarla ilgilenilmesi pomeranianların en çok istedikleri şeydir.

Pomeranian Boo Bakımı

Pomeranian Boo Özellikleri

Pomeranian boolar tüylü köpeklerdir. Bu nedenle Pomeranian Boo Bakımı için tüylerine özen gösterilmelidir. Tüyleri fazla ve yumuşaktır. Bu nedenle onları sevmek insana huzur vermektedir. Tüylerinin rengi genelde kahverengi, krem ve turuncu olmaktadır. Pamuk gibi yumuşak tüylere sahiptir. Öne çıkan karakter özelliklerinden biri de meraklı olmalıdır. Fazla meraklı olma huyları onları eğitebilmek için olumlu bir özellikleridir. Meraklılıklarından dolayı söylenileni her zaman dinlerler ve yapmaya çalışırlar.

Oyuncu köpeklerin başlarında yer almaktadır. Çok fazla oyuncu ve hareketli köpek türüdür. Her zaman oyun oynama istekleri olmaktadır. Sahiplerinin en küçük hareketleri bile onlar için oyun niteliğinde olmaktadır. Pomeranianları mutlu etmek için onlarla sürekli oyun oynamak yeterli olmaktadır. Sahiplerine çok bağlı bir türdür. Hatta sahiplerine aşıktırlar. Bu nedenle onlar ne derse onlara uyarlar. Aynı zamanda zeki bir köpek türüdür.

Kolay bir şekilde her ortama uyum sağlayabilirler. Sessiz bir köpektir. Bu nedenle apartmanda yaşayan kişiler içinde oldukça uygun bir türdür. Pomeranian boo bakımı çok iyi bir şekilde yapıldığında ortalama 15 yıllık ömürleri daha da uzayabilmektedir. Pomeranianlar yabancıları hiç sevmezler. Tanımadıkları kişileri gördüklerinde devamlı havlarlar. Bu da Pomeranian boonun iyi olmayan bir özelliğidir.

Jack Russell Bakımı Nasıl Yapılır?

Yorkshire Terrier Bakımı Nasıl Yapılır?

Bulldog Bakımı Nasıl Yapılır?

Kangal Bakımı Nasıl Yapılır?

Pomeranian Boo Bakımı

Pomeranian Boo Bakımı geniş bir konu değildir. Çok fazla problemi olmamasından dolayı bakımı son derece kolay olmaktadır. Fakat yine de her köpek gibi sahipleri için birçok sorumlulukları vardır. Pomeranianların bakımında onlarla bebek gibi ilgilenmek lazımdır. Pomeranian Boo bakımında ilk olarak dikkat edilmesi gerekilen şey tüyleridir. Pomeranianların tüyleri onların türünü ortaya koyan bir özellikleridir. Uzun, kabarık ve yumuşak tüylere sahiptirler. Ve tüy sağlıkları bakımları için oldukça önemlidir. Tüy bakımında bir fırça gerekli olmaktadır.

Sert olmayan bir fırça yardımı ile nazikçe köpeklerin tüyleri belli aralıklar ile taranmalıdır. Pomeranianların kötü bir özelliği olan tüy dökmeleri için ise evde tüy toplayıcı rulolar bulundurulması iyi olmaktadır. Aynı zamanda tüy bakımı için düzenli olarak ayda en az 3 kere yıkanmaları da önemli olmaktadır. Yıkanma konusu değişkenlik gösterebilmektedir. Bu nedenle bir veterinere danışmak en sağlıklı düzeni oturtmak için iyi olacaktır.

Diş Sağlıkları

Pomeranian Boo Bakımı yapılırken diş sağlığına da özen gösterilmelidir. Irklarından dolayı bu türlerde diş problemleri ile sıklıkla karşılaşmak mümkün olmaktadır. Bu nedenle düzenli aralıklar ile veterinere gidilerek diş sağlıklarını korumalıdırlar. Dişlerinin çürümesi, diş etlerinin zarar görmesi ve dişler ile ilgili problemler pomeranianların yaşlandıklarını göstermektedir.

Bu problemler genelde 8 yaşından itibaren çıkmaktadır. Periodontal hastalıklar pomeranianlar üzerinde çok etkili olmaktadır. Bu nedenle bu türde dikkat edilecek en büyük şey dişleridir. Haftada bir kere dişlerini fırçalamak oluşacak diş hastalıklarını engelleyebilecektir.

Aktivite

Bütün köpeklerin kemik gelişimlerini devam ettirebilmeleri için düzenli olarak egzersiz yapmaları gerekmektedir. Her gün park gibi alanlara gidilerek oralarda onlarla oynamak onların kemik gelişimine büyük katkıda bulunmaktadır.

Pomeranian Boo Köpek Bakımı Nasıl Yapılır?

Banyo

Pomeranian Boo Bakımı için diğer bir önemli nokta ise banyo yapmalarıdır. Tüylerinin uzun ve gür olmasından dolayı banyo yapmaya sık sık ihtiyaç duymaktadırlar. Yazın ortalama olarak ayda 3 kere banyo yapmaları yeterli iken kışın havalardan dolayı 3 haftada bir olarak değiştirilmesi gerekmektedir. Çünkü kışın sık banyo yapılması köpeğin cildinin kurumasına neden olabilmektedir. Banyo konusunda şampuanda önemlidir.

Normal şampuanlar ile köpek kesinlikle yıkanmamalıdır. Normal şampuanlar kimyasal maddeler içermesinden dolayı köpeklerin ciltlerine zarar verebilmektedir. Bu nedenle köpekler için olan şampuanlar kullanılmalıdır. Banyo sonrasında kurulanmalarına da dikkat edilmelidir. Doğru bir şekilde kurulanmaları gerekmektedir. Aksi takdirde tüylerinin güzelliği ve yumuşaklığı bozulabilmektedir.

Tüy

Yaz aylarında çok fazla tüylü olmalarından dolayı zorluk çekebilmektedirler. Sıcaktan çok fazla etkilenmektedirler. Bu nedenle veterinerle görüşerek tüylerinin kesimi yaz ayları için yapılabilir. Fakat mutlaka veteriner ile tüy kesimi hakkında görüşmek gereklidir. Çünkü tüylerin yanlış ya da fazla kesilmesi durumunda cilde güneş ışınları zarar verebilmektedir. Pomeranian Boo Bakımı için veteriner ile sık sık görüşülmesi gereklidir.

Yaşam Alanı

Pomeranianlar ev içerisinde rahatlıkla kalabilecek bir türdür. Onlar için ayrı bir yaşam alanı sağlamak daha iyi olmaktadır. Örneğin bir yatak onların uyuması için ayrı bir yere koyulabilir. Fakat pomeranianların yaşam alanları düzenli olarak temizlenmelidir.

Temizlik sırasında kimyasal içeren maddeler ile temizlenmesi önerilmemektedir. Onun yerine dezenfektan solüsyonlar ile temizliğin yapılması daha iyi olmaktadır. İlla ki kimyasallar ile temizlik yapılacak ise temizlik sonrası sadece su ile kullanım alanlarının üstünden geçilmelidir. Kimyasallar köpeklerin patileri ve burnu için zararlı olmaktadır. Pomeranian Boo Bakımı için ayrı bir yaşam alanı sağlanması onları daha iyi hissettirecektir.

Beslenme

Pomeranianların beslenmesi yaşına ve kilosuna göre değişebilmektedir. Fakat her yaşında mutlaka kaliteli bir mama kullanılması gerekmektedir. Çünkü kaliteli olmayan mamalarda köpekler için vitaminler ve mineraller yer almamaktadır. Bu da onların gelişimi için önemli olmaktadır.

Beslenme zamanı tek bir öğünde değil iki öğünde yapılmalıdır. Aynı zamanda her zaman onlar için temiz bir su bulundurulmalıdır. Pomeranian Boo Bakımı için beslenme önemli rol oynamaktadır. Oyun sırasında ya da egzersiz yapılırken pomeranianları ödüllendirmek için ara sıra ödül maması verilebilir.