Kaniş köpek olarak ta adlandırılan Poodle cinsi köpekler her daim, zekiliği ve gururlu yapısı ile dikkat çekici bir köpek olmayı başarmıştır. Muhteşem tavırlarının ve etkileyici saç modellerinin arkasında geçmişe dayanan sevgi dolu bir aile köpeği yer almaktadır. Poodle cinsi köpeklerin saf kan olması sebebi ile barınaklardaki yeri çok nadirdir. En zeki ırklardan biri olarak kabul edilen Poodle cinsi köpekler, verilen her göreve uyumunun kolay olması sebebi ile kolayca eğitilmektedir. Eğitim görmüş Poodle cinsi köpekler, oldukça sevgi dolu ve sadık bir aile dostu olacaktır. Bunun haricinde eğitim görmeyen Poodle cinslerinin can sıkıcı olma ihtimali fazladır. Poodle özellikleri ve bakımı ile ilgili detayları şu şekilde özetleyebiliriz.

İlk kez köpek sahibi olmayı düşünenler için olağanüstü bir seçenek: Bazı tür köpeklerin eğitime uygunluğu ve itaat etmesi diğer cinslerine nazaran daha kolay olmaktadır. Bu bakımdan Poodle cinsi köpeklerin eğitime uygunluğunun kolay olması inkâr edilemez bir gerçek olarak ortaya çıkmaktadır. Apartman yaşantısına olan uygunluğu: Popüler ev köpeği haline gelen Poodle cinsi köpekler, apartman yaşantısına fazlası ile uyumlu olan köpeklerdir. Komşularım rahatsız olur mu? Düşüncenizi bu nedenle kafanızdan hemen atın. Çünkü etrafınıza hiçbir rahatsızlık vermeden enerjisini evde çok rahat atabilen bir cinstir. Soğuk hava yanlısı değillerdir: Poodle yani kaniş cinsi köpeklerin soğuk havaya pek fazla dayanıklı olmayıp orta derecede dayanıklı olduğunuzu bilmeniz gerekmektedir. Yani soğuk havaya nazaran sıcak havayı daha çok tercih etmektedirler.

Poodle Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Poodle özellikleri ve bakımı ile ilgili olarak bu türün tüylerinin nadir döküldüğü söylenebilir. Bu nedenle ev yaşamına karşı daha uyumlu yapıda olmaktadırlar. Sağlık yönünden elverişlidir. Kronik hastalıkları bulunduran köpeklerden değildir. Zekâ seviyeleri ileri düzeydedir. Poodle cinsi olan köpeklerin zekâ seviyeleri, ortalamanın üzerinde denilebilecek kadar ileri düzeydedir. Bu nedenle istemediğiniz bir şeyi yapmakta ısrarcı olmayacak ve almış olduğu eğitimleri de unutmayacaktır. Çocuklar ile arası oldukça iyidir. Çocuklar ile arasının iyi olduğu bu sevimli köpeklerin aynı zamanda çocuklara iyi bir de oyun arkadaşı olduğu gerçeği aşikardır.

Yukarıda bahsedilen özellikler çoğaltılabileceği gibi poodle bakımı hakkında şu detaylara yer verilebilir;

 • Düzenli olarak egzersiz yaptıkları ve sosyalleştikleri sürece apartmanlarda bakımı oldukça kolaydır.
 • Çabuk öğrenebilme kabiliyetlerinden dolayı iyi davranışlar kadar kötü davranışları da kolaylıkla öğrenebilmektedir.
 • Beslenme açısından değerlendirecek olursak, önerilen günlük miktarlar değişkenlik göstermektedir.

Standart Poodle’lar: İki öğüne bölünmüş şekilde günde 1,5 ile3 fincan yüksek kalitede kuru gıdalar

Minyatür Poodle’lar: 3/4 ile 1 fincan

Toy Poodle’lar: 1/4 ile 1/2 fincan yüksek kaliteli kuru gıdalar ile beslenmelidir.

Beslenme konusunda unutulmaması gereken husus ise aşırı beslendiği takdirde eklem sorunları ve diğer rahatsızlıklara yol açacağıdır. Bunu önlemek için ise net öğünlerle beslenmeniz daha uygun olacaktır.

Bakımı En Kolay Köpek Cinsi
Pomeranian Boo Bakımı Nasıl Yapılır?

Poodle Cinsinin Genel Sağlık Problemleri Nelerdir?

Poodle cinsine mensup köpeklerin genel anlamda sağlıklı olduğunu belirtmiştik fakat tüm ırklar gibi de bazı hastalıklara daha çok eğilim gösterdiğini bilmeniz gerekmektedir. Şöyle ki;

 • Gastrit
 • Optik sinir Hipoplazisi
 • Epilepsi
 • Addison hastalığı
 • Kalça çıkıklığı

Poodle Irkı Karakteristik Özellikleri 

Bu ırka mensup kişilik özelliklerini sıralayacak olursak;

 • Sevecen
 • Sadık
 • Aile dostu
 • Yaramaz
 • Zekâ seviyesinin ileri düzeyde olmasıdır.

Unutulmamalıdır ki, eğitimini iyi bir şekilde almış poodle cinsi köpeklerin bakımı da oldukça kolay olmaktadır.