Regl (Adet) döneminde seks yapmanın avantaj ve dezavantajları vardır. İşte, regl döneminde seks yapılır mı, adet döneminde nasıl seks yapılır konularına ilişkin bazı uzman ipuçları. Ve unutmayın: Bu dönemde yaşanan cinsel ilişkide de hamile kalabilirsiniz!

Adet Döneminde Seks Yapılır mı?

Üreme yıllarınızda, ayda yaklaşık bir kez regl (adet) dönemi yaşarsınız. Rahatsızlık ve ağrıya neden olmadıkça, regl dönemi boyunca seks yapmaktan kaçınmanız için hiçbir neden yoktur. İki kişi için de güvenlidir.

Regl döneminde seks yapmak tamamen güvenlidir, ancak bazı şeylere dikkat etmek gerekir.

 • Regl döneminde tampon kullanıyorsanız çıkarmayı unutmayın. Yatağınıza bir havlu koyun, çünkü regl döneminde yaşanan cinsel ilişkide adet kanı çarşaflarınıza bulaşabilir. Hatta yaratıcı olabilir ve birlikte duşta vakit geçirmenin tadını çıkarabilirsiniz.
 • Regl döneminde seks yaparken hala korunma yöntemleri kullanmanız gerektiğini unutmayın. Hamilelik hala olasılıklar listesinde. Uygun bir doğum kontrol yöntemi kullandığınızdan emin olun.

Regl Döneminde Seks Yapmanın Faydaları

Regl (Adet) döneminde seks yapmanın bazı avantajları vardır:

 • Adet Ağrılarını Azaltır

Adet ağrımız olduğunda ilaçlarımızı alırız. Fakat bizi acılardan arındırmak için daha iyi ve daha doğal bir şey var – orgazm olmak. Orgazm olduğunuzda, rahminizin kasları da kasılır. Sonra serbest bırakılırlar. Bu da regl dönemi ağrılarına biraz rahatlama getirir. Dahası, orgazm bizi iyi hissettiren endorfin salgılar.

 • Kan Doğal Kayganlaştırıcı Görevi Görür

Kayganlaşmanın artması daha zevkli bir cinsel ilişki sağlar. Neyse ki, regl (adet) döneminde seks yaparken, kan doğal bir kayganlaştırıcı görevi görür. Bu, çoğu insanın istediği kadar kayganlaşma olmadığı zamanlarda, seks yapmanın en iyi yanlarından biridir. Regl (Adet) döneminde, daha iyi seks için cinsel organda daha fazla sıvı vardır.

 • Daha Zevkli Seks

Birçok kadın için, regl (adet) dönemi boyunca seks yapmak ayın diğer zamanlarında seks yapmaktan daha zevkli olabilir. Bu, hormonal dalgalanmaların bir sonucu olarak adet döngüsü boyunca meydana gelen libido değişikliklerinden kaynaklanmaktadır.

 • Azalan Baş Ağrıları

2013 yılında yayınlanan bir çalışmaya göre, regl (Adet) döneminde seks yapmak bazı kadınlar için migren ve bölgesel baş ağrısını azaltıyor.

Regl (Adet) Döneminde Seks Yapmanın Dezavantajları:

Regl (Adet) döneminde seks yapmanın avantajlarıyla birlikte, birkaç dezavantajı vardır:

 • Regl (Adet) döneminde cinsel ilişki yaşarken, işler karışabilir. Size, eşinize ve çarşaflarınıza kan bulaşma ihtimali vardır. Yoğun bir kan akışınız varsa, bu daha da rahatsız edici olabilir. Dahası, seksten tüm eğlenceyi yok edebilecek bir karışıklık yaratma konusunda endişe duyabilirsiniz.
 • Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezlerine göre, regl (Adet) döneminde cinsel ilişki yaşamak HIV gibi bir hastalık bulaşma riskini artırır. Virüs, adet kanınızda bulunabilir. Bu nedenle, doktorlar bu riski azaltmak için prezervatif kullanmayı şiddetle teşvik eder.
 • Regl (Adet) kanı genellikle hoş olmayan bir kokuya sahiptir. Anın sıcaklığında, siz ve eşiniz kokuya odaklanmıyor olabilirsiniz, yine de hazırlıklı olmalısınız.
 • Eşiniz kanamanız sırasında muhtemelen oral seksden kaçınacaktır. İkincisi, yer çekimi nedeniyle üstte olmak da iyi bir fikir değil. En iyi pozisyon uzanıyor şekilde olacaktır.

Regl Döneminde Hamile Kalınır mı?

Gebe kalma olasılığı, adet döneminiz boyunca daha düşük olsa da, imkansız değildir. Hamile kalmak, döngünüzdeki yumurtlamanın ne zaman gerçekleşeceğine bağlıdır. Yumurtlama günü kadından kadına farklıdır. Döngünüzün erken döneminde yumurtlarsanız ya da süreniz ortalama beş günden daha uzun sürerse, cinsel ilişkiye girmekten gebe kalabilirsiniz.

Yumurtlama kalıplarınızı merak ediyorsanız, dönem izleyicisini ve yumurtlama takvimini kullanarak döngünüzü takip edebilirsiniz. Birkaç ay içinde, en kesin süreye ve yumurtlama tahminlerine sahip olabilirsiniz.

Bir diğer husus spermin ömrü. Sperm, rahminizde 4-5 güne kadar yaşayabilir. Döneminizin sonuna yakın zamanda cinsel ilişki yaşarsanız, yumurtladığınızda o sperm hala mevcut olacaktır.

Regl (Adet) Döneminde Seks Yaparken Prezervatif Kullanmak Gerekir mi?

Korunmasız seks yapmaktan kaçınmanın iki önemli nedeni vardır:

 • Daha az muhtemel olmasına rağmen, hamile kalmanız her zaman mümkündür. Hamile kalmaya çalışmıyorsanız, her zaman seks sırasında korumalısınız. Prezervatif kullanmak veya doğum kontrol hapı almak gibi bir çeşit kontrasepsiyon kullanabilirsiniz.
 • Regl (Adet) döneminde cinsel ilişki yaşamak CYBE ihtimalini artırabilir. Menstrüel kanda HIV gibi virüsler bulunabilir, bu nedenle virüs bulaşma riskini azaltmak için prezervatif kullanmak gerekir.

Adet Döneminde Nasıl Seks Yapılır? İpuçları!

Döneminiz boyunca daha az rahatsız edici bir seks yapmak istiyorsanız, aşağıdaki yararlı ipuçlarını izleyin:

 • Eşinize, adet döneminiz boyunca seks yapma konusunda ne hissettiğinizi söyleyin. Dürüst olun ve duygularınızı paylaşın. Ona da nasıl hissettiğini sorun. Biriniz tereddüt eder ve deneyimi rahatsız edici bulursa ilişkiyi ertelemek en iyisidir.
 • Adet kanı yatağa bulaşabileceğinden yatağa bir havlu serin.
 • Tampon kullanıyorsanız, ilişkiye başlamadan önce çıkartmayı unutmayın.
 • Sizi ve eşinizi CYBE ve hamileliğe karşı koruyacağından lateks prezervatif kullanmak en iyisidir.
 • Döneminiz boyunca seks yaparken bazı pozisyonlar rahatsız edici olabilir. Sizin ve eşiniz için en rahat olan pozisyonu deneyin.

Regl Döneminde Oral Seks Yapılır mı?

Siz ve eşiniz onaylarsanız, bu dönem oral seksin sınırların dışında olması gerekmez. Buna karar verirseniz, klitoris üzerinde odaklanmak isteyebilirsiniz. Her ne kadar adet dönemlerinde oral seks yapmak uygun olsa da, bazı kokuların olabileceğini unutmayın. Ayrıca vajinanız daha “metalik” bir tada sahip olacak. Bu havayı bozabilir.

Adet döneminde seks yapılır mı? sorusuna elimizden geldiğince cevap vermeye çalıştık. Aklınıza takılan soru ve görüşlerinizi yorum olarak belirtmeyi unutmayınız… Ayrıca ufak bilgilerle hayatınızı kolaylaştıracak diğer yazılarımızı da incelemenizi tavsiye ederim…