Kadınlar için saçları çok önemlidir. Saçlarının düzgün ve sağlıklı bir şekilde uzamaları, canlı ve parlak görünmeleri için epey bir zaman ve para harcarlar. Çünkü ne kadar şık ve bakımlı olsalar da bakımsız görünen saçlarla istedikleri zarafeti yakalamaları zor olacaktır. Kadınların saçlarına yaptıkları kadar yapmamaları da gereken birçok madde vardır. Saç bakımı hataları nelerdir? Saç bakımı yapılırken nelere dikkat edilmelidir?

Saç Bakımındaki Hatalar

Saç Yıkama

Saç sağlığı konusunda en önemli konu olduğu savunulabilir. Saçların her gün yıkanılması önerilmiyor. Özellikle yağlı saç tipine sahip kadınların bu konuya özen göstermesi gerekiyor. Yağlı saç, görüntü olarak iyi durmasa da her gün yıkanan saçta sebum üretimi artıyor. Bu da saçta daha yağlı bir görünüme sebep oluyor. Her banyodan sonra yeniden taranan saçların dökülmesi hızlanmış oluyor. Saç yıkama sıklığı her gün duş aşan bir kadın için 3 defa ile sınırlandırılmalıdır. Ayrıca saç yıkanırken mümkün olduğu kadar soğuk su tercih edilmelidir.

Saç Kurutma

Saçların daha az zarar görmesi için banyodan sonra ıslakken hemen taramamalı, olduğu haliyle kurumaya bırakılmadır. Havlu ile ya da saç kurutma makineleri ile hızlı bir şekilde kurutmaya çalışmak saça zarar veriyor.

Saç Kırıkları

Saç kırıklarını düzenli olarak aldırmak gerekiyor. Kırıkları aldırdıktan sonra saç çabucak toparlanıyor. Bunun dışında, kırık saç uçlarını açmaya çalışırken birçok saç kaybedilebiliyor. Kendi saç yapınıza göre kırıkları ortalama 7-10 haftada bir aldırmakta fayda görülüyor.

Düzleştiriciler, Maşalar

Yüksek ısıları ile saça hızlıca şekil vermeleri bakımından oldukça pratik olsalar da, saçtaki kreatini kurutarak, saçın yanarak kırılmasına, çatallaşmasına ve yaşlanmasına sebep oluyorlar. Bu sebeple düzleştirici ve maşa tarzı ısıtıcı cihazlardan uzak durmakta fayda görülüyor.

Saç Toplama

Sürekli saçlarını toplayan kadınların saç derileri hava alamıyor ve saç derisi devamlı gerildiği için dökülmeler çoğalıyor. Toplu saçtan hoşlanan ve saçlarını sürekli olarak sımsıkı toplayan kadınların yeni çıkmaya başlayan ince bebek tüylerinin bile döküldüğü gözlemleniyor. Daha dağınık modeller tercih edilmelidir.

Saç Bakımı

Evde rahatlıkla yapılabilecek saç bakım yöntemlerinin yanı sıra kuaförde profesyonel bakımlar da yaptırılabilir. Düzenli yapılan saç bakımları sayesinde, saçın sertleşmesi, kırılması ve yaşlanması gecikmektedir. Saçlar güçlenir, minimum dökülür, daha parlak ve canlı görünür. Yaşlanmış saçlar cansız, kuru, mat ve çatallı bir görüntü verir. Tüm bunların dışında da saç uzmanlarının özellikle değindiği bir konu da evde saç açma işlemleridir. Evde saçları bir ton iki ton açmak ne kadar kolay bir uygulama olarak görülse de geri dönüşü olamayan saç yanmalarına sebep olabilir. Bu sebepten güvenilir bir kuaför seçmek bu tarz büyük değişiklikler için ideal olacaktır.

Saç bakımı hataları için yukarıda belirttiğimiz noktalara dikkat etmeniz gerekmektedir. Doğru Saç bakımı nasıl yapılır? isimli makelemizi incelemenizi tavsiye ederim. Aklınıza takılan soruları yorum olarak belirtmekten lütfen çekinmeyin…