Hiç kuşkusuz ki her bireyin en değerli aksesuarı saçlardır. Estetik açıdan dış görünümü baştan aşağı değiştiren saçlar bireyin kişisel bakımına gösterdiği özeni de ortaya koymaktadır. Uzun, sağlıklı ve bakımlı saçlara sahip olmak herkesin hayalidir. Ancak zaman içerisinde kullanılan ürünler, yanlış beslenme, stres, bazı ilaçlar ve genetik faktörler nedeniyle saçlarda dökülme, kırılma, cansızlık ya da mat görünüm oluşabilir. Bu gibi durumlarda saç bakımı nasıl yapılır sorusu ile karşı karşıya kalınmaktadır. Nasıl ki cildimiz ve diğer organlarımız için bakıma ihtiyaç duyuyorsak saçlarımız da vücudumuzda bakıma ihtiyaç duyan organlarımız gibidir.

Saç bakımı deyince akla ilk gelen şey kuaför ya da güzellik merkezleri oluyor. Oysa ki kendi saç bakımınızı kendiniz de yapabilirsiniz. Saç bakımı için pahalı ürünlere ya da çeşitli işlemlere ihtiyacınız yok. Doğru seçimler ve doğru uygulamalar yaptığınızda saçlarınızı istediğiniz forma ulaştırabilirsiniz. Özellikle saç bakımının ayda ya da yılda bir değil, düzenli olarak uygulanması gereken bir ihtiyaç olduğunu unutmamanız gerekmektedir. Saç bakımı ile ilgili uygulamalara ve önerilere geçmeden önce saç bakımı yapmak için saç tipinizi bilmeniz gerektiğini belirtelim. Zira şampuan, saç kremi, saç maskeleri ya da saç ürünleri alırken saç tipinize uygun olanlarını tercih etmeniz gerekmektedir.

 

Saç Bakımı İçin Öneriler

blank

Dış görünümün en önemli parçası olan saçların yapısı pigment, keratin, eser elementler ve yağlardan oluşmaktadır. Saçlarınızı kolayca tarayabiliyorsanız ve parlak bir görünüme sahipse sağlıklı saçlarınız var demektir. Ancak saç dökülmesi, saç kırıkları ve mat bir görünüm varsa sağlıksız saçlara sahip olduğunuzun belirtisidir. Bu aşamada sizlere saç bakımı için öneriler sunarak sağlıklı saçlara sahip olmanız konusunda destek olacağız.

 • Saç bakımı konusunda dikkat etmeniz gereken ilk husus saç temizliği için kullanacağınız şampuan ve saç kremi seçimidir. Şampuan ve saç ürünlerinizi mutlaka saç tipinize uygun olarak seçmelisiniz. Doğru ürün kullanmadığınızın en önemli belirtisi saçlardaki matlık ve aşırı dökülme problemidir. Saç dökülmesi mevsimsel değişimler ve sosyal faktörlerden de kaynaklanabilir. Ancak özellikle farklı bir ürün kullandığınızda saçlarınızdaki dökülme daha azsa şampuanınızın saç dökülmesine neden olduğunu saptayabilirsiniz. Tek bir markaya bağlı kalmak istiyorsanız saçınızdaki probleme göre markanın farklı bir ürününü de deneyebilirsiniz.
 • Saçınızın da cildiniz gibi neme ihtiyacı olduğunu unutmayın. Saçlarınızın ihtiyacı olan nemi kazandırmak için saç bakım maskeleri ya da saç nemlendirici ürünler kullanabilirsiniz. Bu konuda sizlere şampuanınızın içerisine birkaç damla argan yağı ilave etmenizi tavsiye ederiz.
 • Doğal ve sağlıklı saçlara sahip olmak istiyorsanız saçlarınızı yoğun işlemlerden korumalısınız. Özellikle aşırı kimyasal içeren saç ürünleri, yoğun ısı ile temas ve boya gibi işlemler saçlarınızın yıpranmasına neden olabilir. Saçlarınızı mümkün olduğunca kendi haline bırakmanız, doğal bakım maskeleri ile haftada bir bakım uygulamanız en iyi yöntem olacaktır. Ayrıca saç spreyi, jöle ya da kimyasal içerikli saç şekillendiricilerin de saç yapınızı olumsuz etkileyeceğini belirtmekte fayda var.
 • Saçlarınız için yapacağınız en büyük hata saçlarınızı her gün yıkamak olacaktır. Saç diplerinde biriken doğal sebum saçı beslemekte ve saçın doğal güzelliğini korumaktadır. Saçlarınızı her gün yıkayarak saçı besleyen bu maddelerin zarar görmesine neden olabilirsiniz. Saçlarınızı en az 2 günde bir uygulamak doğru olacaktır. Her gün saç yıkayarak sağlıklı saçlara sahip olacağınız düşüncesine kapılmayın.

 

Evde Saç Bakımı Nasıl Yapılır?

blank

İpek kadar güzel ve ışıl ışıl parlayan saçlara sahip olmayı kim istemez ki? Sağlıklı ve güzel görünen saçlara sahip olmak için mucizeyi dışarıda aramanıza gerek yok. Unutmayın ki size ait olan her şeyin değerini en iyi bilecek olan yine sizsiniz. Bu nedenle kendi saç bakımınızı evde kendiniz yaparak daha doğru uygulamalar gerçekleştirebilirsiniz. Peki evde saç bakımı nasıl yapılır? Bu konuda dikkat etmeniz gereken detaylardan bahsedelim;

 

Saç Temizliği

Saçlarınızı ne az, ne de çok fazla yıkamayın. En az 2 günde bir saç tipiniz için uygun ürünler kullanarak saç temizliğinizi gerçekleştirebilirsiniz. Saçlarınızı yıkarken mutlaka ılık su kullanın. Aşırı soğuk ya da sıcak su saç derisindeki doğal besleyici maddelerin özelliğini yitirmesine yol açmaktadır. Saçlarınızı durularken kullanacağınız suya yarım bardak sirke ilave ederek saçlarınızın daha parlak görünmesini sağlayabilirsiniz. Saç temizliği için kullanacağınız ürünlerin miktarını doğru ayarlamalısınız. Özellikle saç yıkarken saçların iyice köpürmesi gerektiği düşüncesinden kurtulun. Üründen az da kullansanız, çok da kullansanız alacağınız etki aynıdır. Bu nedenle mümkün olduğu kadar saçlarınızın uzunluğunu dikkate alarak yeterli miktarda ürün ile saçınızı temizleyin.

 

Saç Şekillendirme

Çoğumuzun saç bakımı konusunda yaptığı hatalardan birisi saçın güzel görünmesi için uygulanan fön, maşa ya da düzleştirme gibi işlemlerdir. Bu işlemler ile saçı günlük olarak güzel bir forma kavuşturmak mümkün olsa da saçınızı tekrardan doğal haline getirdiğinizde daha fazla yıpranmayı gözle görebilirsiniz. Saç şekillendirme işlemi için illaki ısıya ya da farklı işlemlere ihtiyacınız yok. Saçlarınız için ısı kullanmadan da şekil verebileceğiniz yöntemler mevcut. Örneğin; saçlarınızın kıvırcık olmasını istiyorsanız önceki geceden bigudi ile sarabilir ya da örgü yaparak ertesi gün açtığınızda doğal dalgalar elde edebilirsiniz.

 

Saç Bakımında Kullanılabilecek Doğal Yağlar

Sadece kadınlar değil, erkeklerin de ilgi alanına giren saç bakımı herkes için önemli bir konudur. Kadın, erkek demeksizin hepimiz canlı, gür ve parlak saçlara sahip olmak isteriz. Ancak zamanla kimyasal içerikli ürünler, stres, yoğun çalışma koşulları, düzensiz beslenme ve çevresel faktörler gibi birçok etkenden ötürü saçlarda kırılma, dökülme ve matlık gibi sorunlar oluşabilir. Hatta birçok kişinin ortak problemi de uzamayan saçlardır. Tüm bu sorunlara en iyi çözüm doğal yağlar ile saç bakımı uygulamaktır. Peki saç bakımında kullanılabilecek doğal yağlar hangileridir?

 

Zeytinyağı

Zeytinyağı cilt bakımında olduğu gibi saç bakımı için de tam bir mucizedir. İçerdiği antioksidanlar ve omega-3 sayesinde saçı besleyerek canlandıran zeytinyağının saça faydaları saymakla bitmez. Zeytinyağı ile saç bakımı yaparak saçlarınızı güçlendirebilir, daha canlı ve parlak saçlara sahip olabilirsiniz. Zeytinyağını sade olarak kullanabileceğiniz gibi diğer yağlarla karışım haline getirerek de kullanabilirsiniz. Saç derinize yaklaşık 10 dakika kadar parmak uçları ile masaj yaparak zeytinyağını yedirin. Saçlarınıza bone geçirerek 1 saat kadar zeytinyağını saçınızda bırakın ve sürenin sonunda saçlarınızı yıkayın. Uzun, gür ve sağlıklı saçlara sahip olmak için ayda en az 1 defa zeytinyağı ile saç bakımı uygulayabilirsiniz.

 

Argan Yağı

Saçı besleyen ve saçların kolay şekil almasını sağlayan argan yağı uzun yıllardan bu yana saç için kullanılan yağlardan biridir. Zararlı güneş ışınları ya da tuzlu deniz suyundan yıpranan saçları güçlendirmek için argan yağı ile bakım uygulayabilirsiniz. Özellikle saçlarında kabarma ya da elektriklenme şikayeti yaşayanlar için argan yağının şekillendirici özelliğinden faydalanmak mümkündür.

 

Jojoba Yağı

Saç derisindeki kan dolaşımını hızlandırmak ve saçı bakterilerden arındırmak için jojoba yağı ile bakım uyguladığınızda saçınızda kısa sürede fark görebilirsiniz. Jojoba yağının kısa sürede deriye nüfuz etme özelliği bulunmaktadır. Protein, A, B ve E vitaminleri açısından zengin olan jojoba yağı egzama ve sedef gibi saç sorunlarına da doğal bir çözümdür.

 

Hindistan Cevizi Yağı

Saçı besleme, nemlendirme ve canlılık kazandırma özelliği bulunan Hindistan Cevizi yağı saç bakımı için doğal yağlar arasında önemli bir yere sahiptir. Diğer yağlar ile ayda bir bakım yapabilirsiniz, ancak Hindistan cevizi yağı daha sık bakım uygulayabileceğiniz bir doğal yağdır. Özellikle mat görünen saçlara parlaklık kazandırmak için Hindistan Cevizi yağı ile saç bakımı uygulayabilirsiniz.

 

Badem Yağı

İçerdiği E vitamini sayesinde saç derisinde bulunan ölü hücrelerin yenilenmesini sağlayan badem yağı saçı besler ve güçlendirir. Bilhassa saç dökülmesi problemi yaşayanlar için yeni saç çıkmasını sağlamak amacıyla kullanılabilecek bir yağdır. Badem yağı saçlara parlaklık kazandırır ve kısa sürede gür saçlara sahip olmanızı sağlar.

 

Çam Terebentin Yağı

Düzenli olarak saç bakımı yapmayı sevenler için çam terebentin yağı ideal bir seçimdir. Saç tellerini kalınlaştıran ve saç derisini besleyen çam terebentin yağını şampuanınızın içine birkaç damla ekleyerek de kullanabilirsiniz. Özellikle saç derisindeki dökülmeler ve kepek problemi için çam terebentin yağı kullanılmasında fayda vardır.

 

Saç Bakımı İçin Maske Tarifleri

blank

Saçı Besleyen Avokado Maskesi

Cansızlaşan ve yıpranan saçlarınızı besleyerek saça doğal nem kazandırmak için saç bakımı maskesi uygulayabilirsiniz. Avokado maskesi ile saç bakımı uyguladığınızda saçlarınızın ihtiyacı olan mineralleri doğal yollarla kazandırabilirsiniz.

 • 1 adet avokado
 • 1 fincan bal
 • 1 tatlı kaşığı zeytinyağı

Avokado ile balı küçük bir kasede karışım haline getirin. Ardından zeytinyağını da ilave ederek hazırladığınız maskeyi saç diplerinden uca doğru uygulayın. Maske saçınızda 30 dakika bekledikten sonra saçlarınızı yıkayın.

 

Saç Dökülmesi İçin Maske

En fazla karşılaşılan saç problemi saç dökülmesidir. Öyle ki birçok kişide saç dökülmesinden kaynaklanan kellik sorunu da görülebilmektedir. İlerleyen yaş, genetik faktörler ve dış etkenlerin neden olabildiği saç dökülmesi için maske uygulamak mümkündür.

 • 1 yemek kaşığı zeytinyağı
 • 1 yemek kaşığı biberiye yağı
 • 1 yemek kaşığı argan yağı
 • 1 yemek kaşığı ısırgan otu yağı
 • 1 tatlı kaşığı çörek otu
 • 1 adet ezilmiş sarımsak

Tüm malzemeleri karışım haline getirerek sıcak su dolu bir tencerenin üzerinde yağların hafif ılımasını sağlayın. Ardından karışım haline getirdiğiniz maskeyi saçınıza uygulayın. Saçınızı bone ya da streç film ile sararak en az 40 dakika kadar maskeyi saçınızda bekletin. Sürenin sonunda saçlarınızı ılık su ile iyice yıkayın.

 

Saç bakımı için maske uygulamasını haftada 1 kez tekrarlayarak saç dökülmelerini önleyebilir, saçlarınızın daha hızlı uzamasını sağlayabilirsiniz.