Erkeğin makyajı sakaldır diye klasik bir cümleyle başlayalım. Her ne kadar klasik bir cümlede olsa işin gerçeği budur. Sakal erkeklerin daha olgun görünmesini sağlayan imaj yönünden de önemi çok yüksek olan başlı başına bir etkendir. Sakal uzatmaya alışmış olan erkekler sakallarını kesmek istemezler bunun nedeni ise kendimden de bildiğim gibi sakalımızı kestiğimizde çocuksu bir hal alıyor olmamızdır. Birçok kişide eminim ki benimle aynı fikirdedir.

Sakalımızı uzatıyoruz evet ama uzatırken de bilinçli olmamız hem sakalımızın sağlığı açısından hem de görünümü açısından çok önemlidir. Sakallarımız kepeklenebilir bu kepeklenme çok kötü bir görünüme sebep olur bunu önlemeliyiz. Düzgün sakal bakımı yapılmadığı takdir de koku yapabilir bu da oldukça iticidir. Bunların önüne geçmek için siz değerli okuyucularımıza bir yazı hazırladık, bu yazımıza uyduğumuz takdirde hepimiz uzun, sağlıklı ve oldukça imaj sakallara sahip olacağız. Bu yazımıza paralel olarak Cilt Bakımı Nasıl Yapılır? başlığında verdiğimiz bilgileri de dikkatlice takip etmenizi öneriyoruz…

blank

Sakal Bakımı Nasıl Olmalıdır ?

  1.  Öncelikle sakallarımızı yıkarken kullandığımız şampuanın sakal şampuanı olmasına dikkat etsek çok daha sağlıklı olur. Saçımıza kullandığımız şampuan sakalımız için pekte sağlıklı bir şampuan olmayabilir. Bu yüzden benim tavsiyem bilindik marka sağlıklı olan sakal şampuanlarını tercih etmenizdir. Dip not olarak ta kepeğe karşı etkili olan şampuanlar tercih ediyor olmanız sakallarınızı kepeğe karşı korur ve çok daha iyi görünmesini sağlar.
  2.  Sakal şampuanı yanı sıra yanında yumuşaklık ve kolay tarama için sakal kremi kullanmanızı da tavsiye ederim. Sakal kremleri şekil almayan tarak girmeyen sakalları da kolayca taramanızı sağlayacaktır.
  3. Zaman buldukça sakallarınızı tarayın. Sakallarınızı sık sık taramanız kıl kökünün yönünü taradığınız yöne doğru alıştıracaktır. Mümkünse cebinizde bir tarak bulundurmaya özen gösterin. Bu hareketi daha çok yaşlı amcalarımız da saçlarını taramak için görüyoruz ama bizim de kendimize alışkanlık edinmemiz iyi bir davranış olacaktır.
  4.  İstemesek te sağdan soldan diğer kıllardan bağımsız birkaç istenmeyen fazlalık kıllar olacaktır. Bu istenmeyen kılları güzelce tarama yaptıktan sonra bir makas ile kesmemiz çok daha güzel bir görüntüye sebep olacaktır.
  5.  Fazlasıyla duyduğumuz argan yağı ve zeytin yağının sakallara çok faydası vardır. İçerisinde bulundurduğu vitaminler sayesinde sakalınıza canlılık katacaktır. Bunların yanı sıra sakal bakım yağlarını da kullanabilirsiniz. Sakalınızı güzelce yıkadıktan sonra bu yağları uygulamanız sakalınız için güzel bir adım olacaktır.
  6.  Size en çok yakışan sakal modelini belirleyiniz ve ona göre şekillendirmeye dikkat ediniz. Eğer dolgun yanaklara sahipseniz yüzünüzün yapısı yuvarlak ise çenenizdeki sakalları uzun tutmak daha doğru bir davranış olacaktır. Öncelikle yüz şeklinizi belirleyin ve size uygun bir sakal modeli seçin.

Bu yazımız sizlerin çok daha sağlıklı ve çok daha çekici erkekler olmanız için güzel bir adım olması temennisi ile yazılmıştır. Kadınların büyük bir çoğunluğu erkekte sakal ister ve hemen hepsi erkeğe sakalı yakıştırır. Daha çekici görünmek istiyorsanız yukarıda bahsettiklerimizi uygulamaya özen gösterin ve her adımı dikkatle yapmaya çalışın. Hemen sıkılmayın sakal uzatmak kolay bir iş değildir, zaman ister emek ister sabırlı davranmanız sizi diğer erkeklerin önüne geçirecektir.