Scotish fold genel olarak çok uysal, akıllı, sakin ve cana yakın kedidir. Tüyleri sık ve kısa olan Scotish Fold kedileri, diğer kedilerden ayıran en büyük özelliği ise kulaklarıdır. Kulakları içe doğru kıvrık olan scotish fold kediler genetik bir mutasyon sonucu ortaya çıkmıştır.

Scotish Fold Kediler

Scotish Fold ne çok büyük bir türdür ne de ufak orta boylarında çok sevimli bir türdür. Kuyrukları ince ve kısadır. Scotish fold yavru kedilerin ortalama kiloları, annenin beslenmesine göre değişiklik gösterebilir.

Scotish fold yavru için özel mamalar besin değerleri zengin olanlardan seçilmelidir. Yetişkin scotish fold ise yine bu ırka özel üretilmiş kedi mamalarından alabilirsiniz.

Scotish fold sahiplenme isteği olanlar için çok uyumlu bir kedi türüdür. Çocuklarla ilgilenişi ve uyumundan dolayı da çocuklu aileler son dönemlerde daha çok scotish fold sahiplenmektedir. Oyun oynamaya bayılırlar ve oyun oynamak istediği kişiyi de kendi seçtiğinde saatlerde oynayabilir.

blank

Scotish fold kolay adapte olur, kolay eğitim alır zeki oldukları için verdiğiniz eğitimi de kısa sürede kavrar ve uygularlar. Yabancılara karşıda uysal ve cana yakın davranırlar. Genellikle hantal bir kedidir scotish fold bu nedenle enerjileri çok yoktur uyku zamanı geldiğinde erken ve uzun yatmasını istediğiniz zaman onunla oynarsanız gayet rahat uyur.

Scotish fold sağır mı? Bu soru galiba kulaklarının kıvrımlı olmasından dolayı bu soru aklınıza gelebilir. Hayır, scotish fold yavru ya da yetişkinleri gayet iyi duymaktadır fakat bazı kedi türlerinde de görüldüğü gibi beyaz tüylü olanlar özellikle ağır işitiyor veya sağır olabiliyorlar. 

Scotish Fold Yıkanır mı?

Scotish fold yıkanır mı? Aslında yıkanır ama yıkanmayı sevmezler ve tüm kediler gibi kendilerini temizleyebiliyorlar. Suyu sevmedikleri için ve kolay kurulanamadıkları için yıkanmaktan hoşlanmazlar. Ama ister istemez yıkanmaları gereken konular olabildiği için scotish fold yıkanabilir suyun ısısı önemli ılık olmalı ve ürkütmeden yavaş yavaş yıkanmalıdır. Yıkarken herhangi bir kimyasal madde kullanmayınız. Yıkadıktan sonra hemen kurulamanız gerekecek çünkü ıslaklığı sevmez ve hemen hastalanabilirler.

Scotish Fold Ne Kadar Yaşar?

Scotish fold ne kadar yaşar? Sorusu ise tamamen beslenmesi, ortamı, aşıları kaliteli bir yaşam sunduğunuzda ortalama 15/17 yıl yaşayabilir. Kulakları genetik mutasyon nedeni ile hastalıklara meyilli olabiliyor, bu nedenle yaşam süresi azalabilir. Sağlıklı bir scotish fold istiyorsanız veteriner bakımları, veterinerin gösterdiği eğitim ve bakımlarını evde de sürdürüp ve yaşam kalitesini artırmanız gerekecektir. Sağlıklı ve kaliteli mamalar almaya özen göstermenizde fayda var.

Scotish Fold Fiyatları

Scotish fold fiyatları en çok merak edilen konulardan bir tanesidir. Konumuzda ki petshoplar da fiyat düşebilir veya yükselebilir. Scotish fold fiyatları pahalıda olsa kesinlikle aklınızda bir kedi sahiplenme isteğiniz varsa scotish fold sahiplenebilirsiniz aşırı sevecen ve akıllı oldukları için yeni dostunuzla çok iyi anlaşacağınıza emin olabilirsiniz. Scotish fold fiyatları ortalama 800TL ile 6000 TL arasındaydı, fiyat farkı verilen eğitim, aşı, tüy renkleri ve yaşından dolayı değişebilmektedir.

Ne olursa olsun, hayvanları sahiplenmeniz en doğrusu olacaktır…