Kaktüs ailesine ait olan sukulent bitkisi; teraslı, dik ya da kaya bahçelerinde rahatlıkla yetiştirilebilir. Farklı renk ve ebatlarda yaprakları vardır. Su tutma özelliğinden dolayı uzun süre susuz yaşayabilir. Sukulentler saksılarda kolaylıkla yetiştirilebilir. Farklı renklerde bitkiler, eve hoş bir atmosfer katmak için çok sayıda veya tek tek yetiştirilebilir. Sukulent rahat bir bitki olduğu için her yerde ve her koşulda yetişebilir ve zarif dekoratif bitki özellikleri ile mekâna derinlik katar. Bu yazımızda sukulent çiçeği bakımı hakkında bilgi vereceğiz.

Yaprakları patlayacakmış gibi minik tüylerle kaplıdır. Bu sayede buharlaşmayı yavaşlatarak su tutma oranını arttırmada herhangi bir zorluk yaşanmamaktadır. Bitkilerin uzun ömürlü olmasının sırrı bu teknikte yatmaktadır. Cam kapların popülaritesi, sukulentlerin altın çağını başlatmasıyla birlikte artış göstermiştir. En popüler nedeni şüphesiz kendine özgü güzelliği ve kolay bakımıdır.

Müthiş Görüntüsüyle Küpe Çiçeği Bakımı Nasıl Yapılır?

Atatürk Çiçeği Bakımı Nasıl Yapılır?

Orkide Çiçeği Bakımı Nasıl Yapılır?

Sukulent Çiçeği Bakımı Nasıl Yapılmaktadır?

Sukulentler, ilkbahar ve yaz aylarında gelişimini tamamlayan ılıman iklime ihtiyaç duyan bitkilerdir. Bitki soğuğa çok duyarlıdır ve kışın 20-30 günde bir sulanmalıdır. İçerdiği su miktarı açısından fazla sulama gerektirmeyen, yetiştirilmesi en rahat bitkilerden biridir. Bahçe ortamlarında ve saksılarda yetişen bitki, direkt güneş ışığına ihtiyaç duymayan bir yapıya sahiptir. Güneşte sararma olasılığı daha yüksek olan çiçekler, aydınlık veya yarı aydınlatılmış bir ortama yerleştirilmelidir.

Böyle bir ortamda daha yeşil ve daha güzel görünebilir. Fazla sulandığında çürüyebilen bu bitki türü, sadece yapraklarını ıslatsa bile su ihtiyacını karşılayabilir. Succulents ailesine ait tüm türlerin bakımı aynı şekilde yapılmaktadır. Sukulet çiçeği bakımı yapılırken dikkat edilmesi gereken en önemli nokta saksı seçimidir. Stomalı saksılar tercih edilmelidir. Gözeneksiz saksı kullanmayı planlıyorsanız, iyi bir drenaj sistemi sağlamak için alt kısımdaki çakıl taşlarını kullanmalısınız.

Sukulent Çiçeği Bakımında Nelere Dikkat Edilmelidir?

Terrariumların popülerliğinin artmasıyla altın çağını yaşayan sukulentin çok tercih edilme nedeni kolay bakımı ve farklı bir güzelliğinin olmasıdır. Birbirinden farklı çeşitte sukulentler olduğundan sukulentinizi seçerken kendinize uygun olanını tercih etmelisiniz. Cotyledon, Aloe, Aeonium, Graptopetalum, Graptosedum, Crassula, Echeveria, Gasteria, Haworthia, Rochea, Sansevieria, Peperomia, Rhipsalis ve Sedum gruplarından oluşan Sukulent’ler bu gruplar hariç altındaki türleriyle yüze yakın çeşittedir.

Echeveria grubundan bir sukulentin, soğuk bölgelerde yaşayanlar için tercih edilmesi bitki için daha sağlıklı olur. Fazla sıcak bir bölgedeyseniz Haworthia çeşidi sukulentler çok daha rahat bakılır ve uzun ömürlü bir yoldaş olur.

Sukulent Çiçeği Nasıl Ekilmektedir?

Sukulent radyasyon toplama işlevine de sahiptir ve evde hoş bir güzellik hissi yaratır. Sukulent dikimi kolaylıkla yapılabilir. Bitkinin büyüklüğüne göre bir saksı seçin, içini toprakla doldurun ve ardından sukulentleri saksıya koyun. Tüm alanların toprakla doldurulması önemlidir çünkü bitki hava alırsa formu bozulur. İri taneli ve oldukça geçirgen çakıllı toprak, iyi bitki büyümesi için idealdir. Bu etli bitki iki hafta içinde kök salar ve gelişimini sürdürmek için her hafta az miktarda su verir.

Bitki 16-18 derecelik bir alanda aydınlık bir ortama yerleştirilmeli, türüne göre çiçek açmalı ve güzel bir kompozisyon oluşturmalıdır. İnşaat pazarlarından ve seralardan satın alınan sukulentler için uygun saksıları bulmanız gerekiyor. Buradaki hile, pot boyutunun çok büyük veya çok küçük olmamasıdır. Etli bitkinizi gövdesine yeterince toprak koyduğunuz saksıya koymalı, yapraklarının birbirine dolanmamasına özen göstermeli ve köklerinin hava geçirmez olmasına dikkat etmelisiniz.

Sukulent Çiçeği Nasıl Çoğaltılmaktadır?

Sukulent çiçeği bakımı kadar çoğaltılması da önemlidir. Sukulentler birçok şekilde çoğalabilir. Yaprakların, tohumların veya köklerin ayrılmasıyla çoğaltılabilen bitkilerin yeniden çimlenmesi kolaydır. Sukulentler kış sonunda tohum yöntemiyle çoğaltılır. Kök bölme yöntemi, ilkbahar ve normal sıcaklık ortamında gerçekleştirilebilir.

Yaprak yönteminde sapından sağlıklı bir yaprak alıp toprakta bırakmak yeterlidir. Altı delikli saksıda veya arnavut kaldırımlı cam fenerde yetiştirilmesi gereken bitki türü; alternatif olarak yosun, taş, ponza ve ağaç kabuğu ile süslenerek oldukça şık bir hale getirilebilir. Bitkilerin topraklarına yerleştirilen volkanik kayaçlar nem artışını azaltabilir ve yapraklarda mantar oluşumunu engelleyebilir. Sukulentler çok çabuk kök saldıkları ve hemen toprağa yapışabildikleri için çoğalmaları çok kolaydır. Etli üreme sürecinde, önce bitkinin alt yapraklarından parçalar koparılır. Gövde üzerinde yaprak olmadığından emin olunmalıdır.