Sultan papağanı evcil kuş türleri içerisinde oldukça popüler bir papağandır. Sıcakkanlı ve sevimli olması oldukça dikkat çekmektedir. Sultan papağanı bazen alıngan olabilir. Aynı zamanda meraklı bir kuştur. Sultan papağanı Amerika’da bir numaralı papağan olarak tercih edilmektedir. Sultan Papağanı Bakımı da son derece önemlidir.

Sultan papağanı komik ve sevimlidir. Bu özellikleri insan ilişkilerinin sıkı olmasında oldukça etkilidir. Islık çalmada oldukça yetenekli bir papağandır. Erkek sultan papağanlarının ses çeşitliliği ve konuşma açısından yetenekleri oldukça fazladır. Sultan papağanı oldukça sevimli kuş türüdür. Bu papağanlar sahiplerinin omuzunda almaktan oldukça büyük zevk alırlar. Sultan papağanı bakımı, papağanın uzun ve sağlıklı yaşaması için oldukça önemlidir.

Sultan Papağanın Genel Özellikleri

Sultan papağanının genel özellikleri şunlardır:

 • Sultan papağanının ortalama ömrü 20 yıl olmaktadır
 • Islık çalabilir konuşabilir sosyal canlılardan birisidir
 • Sıcak kanlıdır
 • Sultan papağanı genellikle beyaz gri ve sarı renkte olmaktadır
 • Sultan papağanı küçük boyuttadır
 • Sultan papağanlarının erkek olanları gösteri yapmayı severler
 • Dişileri ise ısırabilir fakat sakindir
 • Sultan papağanının erkek olanları ıslık çalar konuşabilir. Dişlerin ise konuşması daha nadir görülmektedir
 • Dişiler erkek papağanlara göre daha sessiz olmaktadır
 • Sultan papağanları uzun süre uçan papağan türlerindendir
 • Kafes içerisinde uzun süre tutulmaktan hoşlanmazlar ve uçmak isterler
 • Oyuncu karakterine sahip hayvanlardır. İnsanlarla oyuncakları ile oyun oynamayı oldukça çok severler
 • Meraklı papağanlardır
 • Kalabalık ortamları severler
 • İnsanlarla iletişim kurmayı severler
 • Erkek sultan papağanı güzel bir ötüşe sahip olmaktadır. Dişiler ise pek ötmezler ve çığlığa benzer bir ses çıkarmaktadırlar
 • Sultan papağanları istediklerini kolay bir şekilde hareketleri ile anlatırlar. Bu konuda oldukça yeteneklidirler
 • Sultan papağanı ile ilgilenilmediği zaman kolayca strese girer ve huzursuz olur. Bu yüzden sahibinin onunla ilgilenmesi oldukça önemlidir
 • Eğer sahibi onunla ilgilenmiyorsa sultan papağanı tüylerini bile yolabilir ve hatta ölüme varabilir.
 • Sultan papağanı bulunduğu ortamda mutsuz ve huzursuz ise çığlık atar ve durum düzelene kadar çığlık atmaya devam eder
 • Sultan papağanları tek eşlidir
 • Sultan papağanlarının yumurtaları grimsi beyaz renkte olmaktadır. Kuluçka süresi 18-20 gündür
 • Kuluçka ve çiftleşme süresince kesinlikle sultan papağanlarının rahatsız edilmemesi gerekir. Sultan papağanları bu durumdan hoşlanmazlar. Eğer rahatsız edilirlerse kuluçka süresini yarım bırakırlar
 • Sultan papağanının eğer uykusu geldiyse kesinlikle rahatsız etmemelisiniz. Eğer rahatsız ederseniz parmağınızı kaptırabilirsiniz.

Sultan Papağanının Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Sultan papağanları iyi bir aile hayvanı olmaktadırlar ve daire yaşamı içerisinde bakılmaya da oldukça uygundur. Sultan papağanın asıl kökeni Avustralya’dır. Sultan papağanı bakımı nasıl olmalıdır? Sultan papağanı en az 2 su kabına ihtiyaç duymaktadır. Bunun yanında birkaç yemek kabı olması gerekir. Aynı zamanda birden fazla tünek sopasına da ihtiyaç vardır. Kafesin geniş olması oldukça önemlidir. Böylece kanatlarını rahatça açıp çırpabilir.

Kafesinden çıktıktan sonra gezip tekrar geri dönmesi için kafes düzeninin oldukça iyi bir şekilde olması gerekmektedir. Aynı zamanda sultan papağanının kafesini sevmesi önemlidir. Sultan papağanı sosyal bir evcil hayvandır. Sultan papağanının yanak tüylerini sevip okşadığını zaman ve onunla konuştuğunuz zaman size aynı nezaketle cevap verir. Sultan papağanı ile aynı odada vakit geçirmek papağanın sosyalleşmesi için oldukça önemlidir. Sağlıklı gelişmesi için doğru beslenmesi ve doğru yem seçimi yapılmasına dikkat edilmelidir.

Sultan Papağanı Bakımı

Sultan Papağanlarının Sağlık Durumları

Sultan papağanı bakımı kapsamında sağlık durumlarına dikkat etmek gerekmektedir. Gün içerisinde birkaç kez hapşırmaları oldukça normaldir. Eğer sultan papağanının burnunun üstünde renk değişimi var ise ya da çok fazla hapşırıyor ise veterinere başvurmak gerekmektedir. Sultan papağanları yılda birkaç kez tüy dökmektedir. Davranışlarında ani değişiklikler bazı hastalıkların habercisi olabilir.

Eğer böyle bir durumla karşılaşırsanız mutlaka veterinere başvurmak gerekmektedir. Sultan papağanları insanlarla oldukça iyi bağ kurar ve sahibi ile de arkadaş olma özelliği vardır. Doğal yaşamda sultan papağanları sürüler halinde yaşamaktadırlar. İletişimi oldukça kolaydır.

Kafesin içerisine sultan papağanları tek olarak ya da çift olarak bakılabilir. Çift olarak sultan papağanı beslendiği zaman insanlarla iletişimi daha az olur. Bu yüzden kafeste çift bakılması pek önerilmemektedir. Sultan papağanları doğal yaşam alanlarında daha uzun yaşamaktadır.

Kafes içerisinde ise doğal yaşam alanına göre daha kısa yaşar. Ortalama olarak sultan papağanı 15 yıla kadar yaşamaktadır. Sağlıklı bakıldığında ve bütün bakım şartları sağlandığında 25 yıla kadar ömrü uzamaktadır.

Sultan Papağanın Bakımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Sultan papağanı bakımı oldukça kolay olan papağan türlerinden birisidir. Kafeste bakılması da oldukça kolaydır. Sultan papağanının papatyayı andıran renkleri vardır ve evde neşe kaynağı olmaktadır. Sultan papağanını besliyorsanız mutlaka onunla zaman geçirmeniz gerekmektedir. Sultan papağanı oldukça ilgi istemektedir ve zaman ayırmadığınızda oldukça huzursuzlaşır.

Sultan papağanın tırnak bakımı gaga bakımı oldukça önemlidir. Tırnağını uzadığı zaman kısaltılmalıdır. Papağanlar için özel yapılan doğal ponza taşı olmalıdır.

Sultan papağanının geceleri kesintisiz bir şekilde 8 ile 12 saat arasında uyuması gerekir. Bunun için kuş kafes örtüsü kullanılır. Kafesin sessiz bir odada olmasına dikkat edilmesi gerekir. Yeterli sürede sultan papağanı uyumazsa sağlığı bozulur. Kafesin bulunduğu odanın sessiz bir oda olması ve gece dinlenebilecek şekilde olması gerekmektedir.

Sultan papağanın bakımında en önemli konulardan birisi kurşun-çinko teflon malzemelerin evden uzaklaştırılması gerekmesidir. Bu tür malzemeler papağan için ölümcül sonuçlar yaratabilir. Çünkü zehirli malzemelerdir. Sultan papağanı kafesinin temizliği ve bakımı kuşun hijyenik bir alanda yaşaması için oldukça önemlidir. Sultan papağanı didiklemeyi çok sever.

Buldukları her şeyi didiklemek isterler. Bu yüzden kafes temizliğinin günlük olarak yapılması önerilmektedir. Suluk, yemlik, kafes tepsisi günlük olarak temizlenmelidir. Hijyenik bir ortamda bulunması kuşunuzun uzun bir süre yaşaması için oldukça önemlidir. Kafesi temizlerken papağanı dışarı çıkarmalısınız.

Kafesi temizlerken sulandırılmış çamaşır suyu ya da dezenfektan kullanılabilir. Kafes içerisinde sultan papağanına zarar verebilecek, hasar görmüş oyuncaklar bulunmamalıdır. Bunlar varsa bunları kontrol edilmesi ve çıkarılması gerekir. Sultan papağanın bakımında diğer önemli bir konu kanat tüylerinin kısaltılmasıdır.

Bununla birlikte sultan papağanı bakımı için papağan malzeme seçimi de oldukça önemlidir. Papağanların gagaları oldukça güçlüdür. Sultan papağanlarının yemini seçerken oldukça özen göstermelisiniz. Çelik papağan yemliği seçilebilir. Sultan papağanları kuru iklimlerde yaşayan papağan türüdür. Çok sık banyo yapmazlar. Haftada iki kez tüylerini ıslatma ihtiyaçları duymaktadırlar.

Doğal ortamlarda su kenarlarında bu işlemi yapan sultan papağanları için aynı derinlikte girebilecekleri bir banyo seçmek oldukça önemlidir. Banyodan çıktığında sultan papağanının üşümemesi için papağan kafesinin rüzgâr almayan bir konumda bulunmasına dikkat edilmesi gerekir. Sultan papağanının iyi bakılması için papağanın uykusu oldukça önemlidir.

Sultan Papağanı Özellikleri

Sultan Papağanının Kişiliği ve Davranışı Nasıldır?

Sultan papağanın kafasını üzerinde tüyler vardır ve o anki ruh haline göre bu tüyler size fikir vermektedir. Eğer sultan papağan tüylerini geriye yatırırsa yani kafası düz bir şekilde olursa huzursuz bir ruh hali içinde olduğunu göstermektedir.

Tüylerinin havada olması ise huzurlu ve rahat bir ruh halini yansıtır. Sultan papağanın yanına gelip onun rahatlıkla sevebilirsiniz. Sultan papağanın keyifli, eğlenceli zaman geçirmesi, stresini atması için renkli tahta oyuncaklar tercih edilebilir.

 Sultan Papağanlarının Konuşması

Sultan papağanları konuşmaktan çok ıslık çalmaya eğilimli olan papağan türüdür. Erkek papağanların konuşmaları dişilere göre daha fazla olmaktadır. Bazen birkaç kelime ya da kelime öbeği konuşmaktadırlar. Sultan papağanları daha çok cıvıltı çıkarırlar.