Yorkshire Terrier cinsi köpekler özellikle Amerika Birleşik Devletleri ve İngiltere’de en çok tercih edilen küçük köpek türlerinden birisidir. Küçük boyuna rağmen yüksek bir koruma içgüdüsüne sahip olan Yorkshire Terrier bakımı ile diğer köpek ırklarından oldukça farklıdır.

İnsanlara çabuk güvenen ve apartman yaşamına uygun olan Yorkshire Terrier cinsi köpeklerin popülerliği dünyada artarak devam etmektedir. İngiliz asıllı olan ve ilk ortaya çıktığında şimdiki boyutlarından biraz daha büyük olan Yorkshire Terrier cinsi köpekler, zaman içerisinde küçülerek günümüzdeki halini almıştır.

Uzun ve ipeksi tüyleri ile herkesi kendine hayran bırakan Yorkshire terrier cinsi köpekler Yorkshire Terrier, Skye Terrier, Maltese Terrier ve son olarak Paisley Terrier ailesinden gelmektedir. Sahibine gönülden bağlı ve koruma içgüdüsü yüksektir.

Sibirya Kurdu Bakımı Nasıl Yapılır?

Bulldog Bakımı Nasıl Yapılır?

Kangal Bakımı Nasıl Yapılır?

Rottweiler Bakımı Nasıl Yapılır?

Yorkshire Terrier Özellikleri

Kökeni İngiltere’den gelen Yorkshire Terrier cinsi köpekler cesur, sadık ve sevecen bir karaktere sahiptir. Tüylerinin rengi kahve, siyah, ten ve bal rengi olabilir. Küçük ve kısa bir gövdeye sahip olan Yorkshire Terrier cinsi köpekler dünyanın en küçük köpek ırklarından birisidir. Kürkü ve kuyruğu uzun ve yumuşak tüylerden oluşur.

Küçük boyuna rağmen Yorkshire Terrier cinsi köpekler en cesur köpek ırklarından biridir. Sahiplerine çok bağlıdır ve onları korumak için her şeyi yapabilecek kapasitededir. Yabancı köpekleri tehdit olarak algılaması muhtemeldir bu nedenle agresif tavırlar sergileyebilir. Başka köpekleri ve insanları rahatsız etmemesi adına Yorkshire Terrier bakımı için tasmasız gezdirilmemelidir.

Yorkshire Terrier cinsi köpekler ailelerine ve sahiplerine çok sadıktır, sadakatini sürekli gösterir. Zeki bir ırktır, sahiplerinin ne dediğini kolayca anlar. Agresif tavırları yüzünden küçük çocuklarla birlikte bulundurulmaları tavsiye edilmez. Evde küçük çocuk varsa yavru bir Yorkshire Terrier sahiplenilebilir. Böylece hem yavru hem de küçük çocuk birlikte büyüyeceği için saldırgan tavırların önüne geçilmiş olur, daha sakin ve uyumlu bir şekilde yaşanır.

Yorkshire Terrier Bakımı

Uzun tüyleri yüzünden Yorkshire Terrier bakımı özellikle ilk zamanlarında sahiplerinin gözünü korkutmaktadır. Ancak alışıldığında oldukça kolay bir şekilde rutin haline getirilebilir. Yorkshire Terrier cinsi köpeklerin tüyleri oldukça ipeksi, ince ve boyutlarına oranla uzundur. Bu nedenle tüylerin birbirine karışmaması için günlük düzeyde taranması gerekmektedir. Bu taranma yapılmadığı takdirde tüyler birbirine karışarak yumak haline gelir. Bu durum köpeğinizin sağlığını olumsuz yönde etkiler. Tüylerin günlük olarak taranması köpeğinizin derisinin de hava almasını sağlar.

Ev ve apartman yaşantısı için oldukça uygun olan Yorkshire Terrier cinsi köpekler özel bir egzersiz programına ihtiyaç duymamaktadır, hareketli yapıları gün içerisinde ev içinde yeterli aktiviteye sahip olmalarını sağlar. Gün içerisinde sadece tuvalet ihtiyaçları için dışarı çıkarılması yeterlidir.

Yorkshire Terrier köpekler uzun tüylerine rağmen soğuğa karşı oldukça hassastır. Bu nedenle özellikle kış mevsimlerinde onlar için özel üretilmiş kazakların köpeklere giydirilmesi tavsiye edilmektedir. Göz ve kulak çevresinde de tüyler bulunan Yorkshire Terrier cinsi köpeklerin kulak tüyleri kısaltılmalı ve tarama esnasında göz çeperleri de temizlenmelidir.

Uzun tüylerine rağmen bu tüylerin diğer köpek cinslerine oranla dökülme oranı oldukça düşüktür. Bu nedenle tüye alerjisi olan ancak köpek sahiplenmek isteyen kişiler tarafından rahatlıkla tercih edilebilirler. Yorkshire Terrier cinsi köpekler oldukça titizdir, su ve mama kaplarının her gün temizlenmesi gerekir. Bütün bu işlemler belli bir rutine oturtulduğunda Yorkshire Terrier bakımı oldukça kolay olan bir köpek cinsidir.

blank

Yorkshire Terrier ve Sağlık Durumu

Birçok küçük köpek ırkı gibi Yorkshire Terrier cinsi köpekler de farklı kalıtımsal rahatsızlıklara sahip olabilmektedir. Bu sebepten ötürü Yorkshire Terrier sahiplenmeyi düşünen kişilerin köpeklerini düzenli olarak veteriner taramasından geçirmeleri gerekmektedir.

Yorkshire Terrier cinsi köpeklerin yatkın olduğu kalıtımsal hastalıklar progresif retinal atrofi, trake çökmesi, hipoglisemi, patello lukasyonu, ters hapşırma ve portosistemik şant olarak sıralanabilir. Bunlar haricinde Yorksihre Terrier bakımı konusunda bir sıkıntı yaşanmadığı sürece oldukça sağlıklı bir köpek cinsidir. Bakımı ve beslenmesi özenli bir şekilde ve düzenli yapılırsa bir sorunla karşı karşıya kalınmaz.

Eğitimi konusunda başka köpeklerle anlaşma ve iletişiminin üstüne düşülmesi önerilmektedir. Kendi güvenliği açısından tasmasız gezdirilmemesi gereken Yorkshire Terrier cinsi köpeklere küçük yaştan itibaren tasma eğitimi verilmelidir. Yorkshire Terrier cinsi köpeklerin tuvalet eğitimi de sıkıntısız geçer. Bunlar dışında farklı bir eğitime ihtiyacı olmamaktadır.